Hapësire reklamuese

Sporti

Belgjika mposht Rumaninë dhe 'ndez' Grupin E, të gjitha llogaritë mbeten të hapura për 2 ndeshjet e fundit

Shkruar nga Newsbomb

Belgjika mposht Rumaninë dhe 'ndez' Grupin E, të gjitha

Belgjika merr fitoren dhe pikët e para në Euro 2024 teksa mposhti Rumaninë në 'RheinEnergieStadion' të Këlnit.

Sfida e raundit të dytë të Grupit E përfundoi me fitoren e pastër 2-0 të belgëve falë golave të Tielemans në minutën e 2-të dhe kapitenit Kevin De Bruyne në të 80' i asistur nga portieri Casteels.

Situata bëhet mjaft interesante në këtë grup pasi të gjithë skaudrat kanë nga 3 pikë dhe 2 ndeshjet e fundit do të vendosin gjithçka. Në raundin final të grupeve Rumania përballet me Sllovakinë, ndërsa Belgjika me Ukrainën.

Formacionet zyrtare:

Belgjika (4-2-3-1): Casteels; Castagne, Faes, Vertonghen, Theate; Tielemans, Onana; Doku, De Bruyne, Lukebakio; Lukaku.Trajner: D. Tedesco
Rumania (4-1-4-1): Nita; Ratiu, Dragusin, Burca, Bancu; M. Marin; Man, R. Marin, Stanciu, Mihaila; Dragus. Trajner: E. Iordanescu

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese