Hapësire reklamuese

Bota

Spitali në Gaza përpiqet të trajtojë dhjetëra fëmijë pa gjenerator kryesor

Shkruar nga Newsbomb
Spitali në Gaza përpiqet të trajtojë dhjetëra

Stafi mjekësor në spitalin Kamal Adwan në veri të Gazës po përpiqet të sigurojë kujdes për më shumë se 60 fëmijë të lënduar, përfshirë 13 në ventilim mekanik.

Pavarësisht mungesës së furnizimeve mjekësore dhe pasi gjeneratori kryesor i spitalit ndaloi së punuari për shkak të mungesës së karburantit, tha një pediatër.

Shumica e fëmijëve që erdhën në departamentin e urgjencës të shtunën ishin në gjendje "shumë kritike", tha Dr Husam Abu Safyia, një pediatër në qendrën mjekësore.

Gjeneratori kryesor i spitalit pushoi së punuari të premten dhe spitali po mbështetet në një gjenerator të vogël elektrik që po përdoret "vetëm për njësitë e kujdesit intensiv", tha ai në një mesazh për CNN.

Ministria palestineze e Shëndetësisë në Ramallah paralajmëroi të shtunën për një "katastrofë brenda spitaleve të Gazës", duke shtuar se të plagosurit "po marrin frymën e fundit" për shkak të mungesës së burimeve mjekësore dhe karburantit.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese