Hapësire reklamuese

Bota

Spitali i vetëm i trajtimit të kancerit në Gaza del jashtë funksionit

Shkruar nga Newsbomb
Spitali i vetëm i trajtimit të kancerit në Gaza del jashtë

I vetmi spital për trajtimin e kancerit në Gaza ka dalë jashtë funksionit, kanë thënë zyrtarët shëndetësorë.

Spitali i Miqësisë Turko-Palestineze u detyrua të ndërpresë të gjitha shërbimet pasi kishte shfrytëzuar furnizimet me karburant.

"Ne i themi botës mos i lini pacientët me kancer në një vdekje të sigurt për shkak se spitali është jashtë shërbimit," tha drejtori i spitalit Subhi Skaik.

Ministrja palestineze e Shëndetësisë Mai al-Kaila konfirmoi vërejtjet e drejtorit në një deklaratë.

Ajo tha se e çon numrin total të spitaleve që nuk funksionojnë në 16 nga 35 në rajon.

“Jeta e 70 pacientëve me kancer brenda spitalit është e kërcënuar seriozisht”, tha ajo në një deklaratë.

"Numri i pacientëve me kancer në Rripin e Gazës është rreth 2000 që jetojnë në kushte katastrofike shëndetësore si rezultat i agresionit të vazhdueshëm izraelit në rrip dhe zhvendosjes së një numri të madh."

Kushtet e dëshpëruara humanitare në rajon kanë shkaktuar shqetësim të madh në të gjithë botën, pasi ushqimi, karburanti, uji i pijshëm dhe ilaçet mbarojnë dhe spitalet luftojnë për të trajtuar viktimat.

Agjencitë e ndihmës kanë bërë thirrje që Izraeli të lejojë dërgimin e karburantit në enklavën e rrethuar, por ai ka refuzuar për shkak të shqetësimeve se do të merret nga Hamasi.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese