Tirana
clear sky
35.5 ° C
35.5 °
35.5 °
41 %
2.6kmh
0 %
Mër
35 °
Enj
37 °
Pre
37 °
Sht
35 °
Die
35 °
E mërkurë, 23 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Spitalet në Brazil, “buzë kolapsit”, mbi 80% e kapaciteteve të ezauruara

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

d5a3662a2f01eda93e730103c8e971d7

Brazili po përjeton një kolaps historik të shërbimit të tij shëndetësor pasi njësitë e kujdesit intensiv në spitale po arrijnë kapacitetet, ka paralajmëruar Ministria e Shëndetësisë.

Njësitë Covid-19 në të gjitha, spitalet e Brazilit, janë me, ose mbi 80% të kapacitetit. Në Rio Grande do Sul nuk ka fare shtretër të kujdesit intensiv.

Paralajmërimi erdhi teksa vendi regjistroi numrin më të lartë të vdekjeve me 2,841 brenda 24 orësh.

Kujtojmë që vazhdimisht prsidenti i Brazilit ka kundërshtuar masat anti-Covid edhe pse numrat e të infektuarve dhe viktimave kanë thyer rekordet negative.

Presidenti Jair Bolsonaro është shprehur se dëmi ekonimik që do bënte karantina është edhe më i “keq” se vetë virusi.

Deri më tani në Brazin 282,400 persona kanë humbur jetën nga Covid-19 në Brazil, ndërsa numri i të infektuarve ka shkuar në 11,609,601.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img