Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
28 %
1.5kmh
0 %
Enj
24 °
Pre
24 °
Sht
28 °
Die
30 °
Hën
31 °
E enjte, 23 Shtator, 2021
spot_img

Spitalet COVID të tejmbushur, qytetarët shqiptarë shkojnë për t’u kuruar në Kosovë: Këtu mjekët nuk na kërkojnë lekë

spot_img

Lajme të ngjashëm

c9ac274cece66cbe7b2cdf2f0dddb282

Rritja e numrit të infektimeve ka sjellë edhe rritjen e numrit të personave që u janë drejtuar spitaleve COVID në Tiranë për shkak të komplikacioneve në shëndetin e tyre.

Për pasojë, spitalet COVID në Shqipëri janë të tejmbushur, ndaj dhjetëra qytetarë shqiptrë kanë zgjedhur spitalin e Prizrenit për të marrë trajtimin mjekësor.

Familjarët e këtyre pacientëve kanë deklaruar për Fax Neës se kanë zgjedhur Kosovësn pasi spitalet në Shqipëri nuk kanë siguri dhe shërbimi është i dobët.

Gjithashtu, ata tregojnë se në Kosovë nuk u kanë kërkuar kurrë lekë, madje as nuk i pranojnë kur pacientët tentojnë t’ua japin.

“Asnjëherë nuk na kanë kërkuar para. Edhe nëse duam t’u japim diçka nuk i marrin. Në Shqipëri shërbimi është i dobët dhe nuk ka siguri. Këtu mjekët nuk na kërkojnë para”, tregojnë familjarët e pacientëve shqiptarë që po trajtohen në Prizren.

Më shumë

spot_img