Tirana
broken clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
76 %
1kmh
75 %
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
12 °
Pre
9 °
Sht
9 °
E martë, 7 Dhjetor, 2021
spot_img

Spartak Ngjela i sigurt: Berisha s’hyn dot në parlament, vetëm nëse…(E PLOTË)

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Avokati Spartak Ngjela shpehet i sigurt se Sali Berisha nuk do të hyjë në parlament.

Sipas tij ish-kryeministrin e ndalon ligji i dekriminalizimit. Ai tha që Berisha të hyjë në parlament duket ta lejojë KQZ dhe më pas Komisioni i mandateve në parlament.  Ndër të tjera ia tha se Berisha mund të futet në parlament vetëm nëse e lë Rama.

 ‘Kush është non-grata në Amerikë nuk futet në parlament. Po të shkelet ligji hyn. Jemi dakord që ka një ligj që nuk e lejon. Pika 2 e nenit 2, bile është pika 2 dhe ka nënpikat. Non-grata në Amerikë, i dëbuar për cënim të interesit kombëtar. A ishte kështu motivi i aktit të DASH? Do hyjë thua, po si do hyjë? Do shkosh tek KQZ, që të marrë emër për emër mandatet.

Shumicën në KQZ e kanë socialistët. Nuk e kalon. Do shkojë në komisionin e mandateve. Ka procedurë shumë të rreptë. Pas kësaj, vjen komision i mandateve në Kuvend që del me vendim dhe nuk e pranon. Edhe në komision janë shumica socialistë. Nuk hyn dot, hyn vetëm në një rast, nëse e lejon Rama. Berisha e ka bërë ligjin e dekriminalizimit. Po je nongrata në BE e Amerikë nuk hyn, mbaron loja. Këta donin që me ligjin e dekriminalizimit të fitonin ndaj Ramës, dhe fituan. Por këta e lejuan” tha Ngjela për “news24”.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
digitalb
spot_img
spot_img