Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
68 %
1.5kmh
0 %
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
34 °
Mar
35 °
Mër
37 °
E shtunë, 19 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Spartak Ngjela bën deklaratën e fortë: Ramën e ka dërguar SHBA në Hungari, do të kërkojë që Metës të mos i pranohet azili politik

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Avokat Spartak Ngjela ka bërë një deklaratë të fortë ditën e sotme, pasi shprehet se Edi Rama ka shkuar në Hungari për të kërkuar që Presidentit Ilir Meta të mos i pranohet azili politik.

Sipas tij, Meta pas shkarkimit do të kërkojë azil në Hungari ashtu si miku i tij, ish-kryeministri i Maqedonisë së Veriut Nikolla Gruevski, por SHBA i ka paraprirë këtij hapi dhe ka dërguar kryeministrin shqiptar për të kërkuar që Hungaria të mos ia pranojë azilin presidentit të Shqipërsë.

Postimi i Spartak Ngjelës:

Rama vizitë urgjente dhe të paparashikuar, në Hungari.

Përse ky ngut për në Budapest?

Ja çështjet që mund të ngrihen brenda saj:

Nikola Gruevski, ish kryeministri i Maqedonisë së Veriut, ndodhet me azil politik në Hungari, dhe shkoi atje, pasi u dënua për korrupsion nga gjykata e Shkupit;

Meta është mik i Gruevskit; kjo dihet botërisht.

Edhe Meta, presidenti aktual i Shqipërisë, është duke shkuar drejt procesit penal, njëlloj si Gruevski.

Por…

Edhe Gruevski edhe Meta janë antiamerikanë.

Po Rama, çfarë po kërkon në Hungari?

Siç duket e ka nisur politika amerikane, pikërisht për Metën, me detyrë diplomatike kundrejt kryeministrit aktual të Hungarisë, për mospranimin e azilit politik që mund të kërkojë Ilir Meta.

A do të dalë me sukses kërkesa anti-Meta e Ramës në Hungari?

Gjithsesi, tani një gjë është e sigurt: shkarkimi i Metës është çështje ditësh.

Po, misioni i Ramës?

Të shohim… Por, unë jam i bindur se në Budapest ai ka shkuar sipas kërkesës amerikane për të takuar kryeministrin e Hungarisë Viktor Orban, në lidhje me Metën.

“Kërkesë” kjo, të cilën Rama mund ta servirë me një kërcënim diplomatik të politikës amerikane.

Të shohim…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img