Spanja zgjat gjendjen e jashtëzakonshme me 6 muaj, KARANTINOHET Katalonja

Publikuar tek: bota, më 17:51 29-10-2020 Spanja zgjat gjendjen e jashtëzakonshme me 6 muaj, KARANTINOHET Katalonja Ilustruese

Pas rritjes së numrit të infektimeve në javët e fundit, qeveria spanjolle ka marrë masa drastikie, duke miratuar kërkesën për të shtyrë gjendjen e jashtëzakonshme me 6 muaj të tjerë.

Regjimi i r ii gjendjes së jashtëzakonshme do të jetë i vlefshëm deri në 9 maj, por nëse nuk ka përmirësime, edhe mund të vazhodjë më tej kësaj date.

Ndërkohë rajoni i Katalonjës ka njoftuar mbylljen e kufijve për të parandaluar përhapjen e virusit, duke ndaluar hyrjen apo daljen në rajon për një periudhë 15 ditore.

Kujtojmë se edhe shtete të tjera si Italia, Franca apo Gjermania kanë kufizuar lëvizjet e qytetarëve, vendime që janë shoqëruar edhe me protesta.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « S’KA të NDALUR vala e INFEKTIMEVE në Itali, Angli dhe Belgjikë! COVID godet rëndë edhe Poloninë (SHIFRAT)
Regjistrohet rasti i parë pozitiv me Covid-19 në ishujt e Oqeanit Paqësor »
Article Logic
Execution time: 0.011131048202515
array(1) { ["section"]=> string(79) "spanja-zgjat-gjendjen-e-jashtezakonshme-me-6-muaj-karantinohet-katalonja-225686" }