Tirana
broken clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
3.1kmh
75 %
Pre
18 °
Sht
16 °
Die
15 °
Hën
13 °
Mar
10 °
E premte, 9 Dhjetor, 2022

Spanja “SHUPLAKË” Slovakisë, Suedia surprizon Poloninë dhe e nxjerr jashtë Europianit

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kanë përfunduar ndeshjet e fundit për kualifikueset e Euro2020 në grupin E. Spanja mposhti bindshëm Slovakinë 0-5, duke e lënë jashtë kompeticionit edhe pse në vendin e tretë, pasi golavarazhi i kësaj të fundit është -5.

Në minutën 12 Morata humbi një penallti duke zhgënjyer së tepërmi tifozët, por më pas golat erdhën njëri pas tjetrit. I pari ishte “owngoal” ndërsa të dytin e shënoi në shtesën e pjesës së parë Laporte.

E gjithë loja u dominua nga Iberikët që në minutën e 56’ trefishuan rezultatin me Pablo Sarabia, ndërsa goli i “pokerit” erdhi nga Ferran Torres vetëm 10 minuta më pas. Në të 71’ slovakët shënuan një tjetër “owngoal” duke fundosur veten. Spanja mban vendin e dytë me 5 pikë ndërsa Slovakia e treta me 3 pikë.

Sfidë me shumë emocione ishte ajo mes Suedisë dhe Polonisë. Nordikët e nisën me këmbë të mbarë e që në minutën e 2’ zhbllokuan rezultatin me Forsberg. Polakët vuajtën shumë me Lewandoëskin që nuk po gjente rrugën e rrjetës.

Pjesa e parë u mbyll 1-0 ndërsa në të 59’ u dyfishua rezultati sërish me Forsberg. Dy minuta më pas ishte Lewandiëski i cili do të ngjallte shpresën për të tijët, duke i vënë “flakët” tifozerisë që shpërtheu në brohorima në minutën e 84’ kur barazoi në 2-2.

Kur dukej se çdo gjë po përmbysej, ishin nordikët ata që nuk do ta lejonin Poloninë të kualifikohej, me golin e Claesson në minutat shtesë, duke u renditur e para e grupi me 7 pikë, ndërsa Polonia në fund me vetëm 1 pikë.

Më shumë
spot_img
spot_img