Hapësire reklamuese

Aktualitet

Spanja në kërkim të shqiptarëve të "shtëpive të barit", arrestohet për ekstradim 22 vjeçari i tretë brenda javës

Shkruar nga Newsbomb
Spanja në kërkim të shqiptarëve të "shtëpive
Një 22 vjeçar nga Fieri është arrestuar nga Policia me qëllim ekstradimi, pasi autoritetet gjyqësore spanjolle i kanë caktuar masën e sigurisë "Arrest në burg" për disa vepra penale. Xhovalin Aliaj është i arrestuari i tretë brenda javës, për llogari të Spanjës. Nga hetimet e kryera në këtë shtet, ka rezultuar se 22-vjeçari, në bashkëpunim me shtetas të tjerë, përshtatnin ambiente të mbyllura, në qytete të ndryshme të Spanjës, për kultivim të bimëve narkotike, me anë të llambave. Interpol Tirana vijon procedurat për ekstradimin e këtij shtetasi.

Njoftimi i plotë i Policisë së Fierit:

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Fier dhe ato të Seksionit për Hetimin e Narkotikëve të DVP Fier, bazuar në informacionet e siguruara përmes inteligjencës informative, për vendndodhjen e një shtetasi të kërkuar ndërkombëtarisht, kanë organizuar dhe finalizuar operacionin policor të koduar “Member”. Në kuadër të këtij operacioni, si rezultat i shkëmbimit të informacionit me Interpol Tiranën, u kap në fshatin Cakran, dhe u arrestua përkohësisht, për t’u ekstraduar drejt Spanjës, shtetasi: -Xhovalin Aliaj, 22 vjeç, banues në Fier. Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi autoritetet gjyqësore spanjolle i kanë caktuar masën e sigurisë "Arrest në burg", për veprat penale: “Trafikimi i narkotikëve”, “Mashtrime tregtare”, “Vandalizmi”, “Armëmbajtja pa leje” dhe “Vjedhja e energjisë elektrike”, të kryera në formën e organizatës kriminale dhe të parashikuara nga legjislacioni penal i Spanjës. Nga hetimet e kryera në këtë shtet, ka rezultuar se 22-vjeçari, në bashkëpunim me shtetas të tjerë, përshtatnin ambiente të mbyllura, në qytete të ndryshme të Spanjës, për kultivim të bimëve narkotike, me anë të llambave. Interpol Tirana vijon procedurat për ekstradimin e këtij shtetasi.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese