Tirana
light rain
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
88 %
1.5kmh
40 %
Enj
26 °
Pre
27 °
Sht
26 °
Die
25 °
Hën
27 °
E enjte, 8 Qershor, 2023

Spanja do të dorëzojë gjashtë tanke “Leopardë” në Ukrainë pas Pashkëve

Lajme të ngjashëm

Spanja do t’i dorëzojë Ukrainës gjashtë tanket Leopard që i ka premtuar pas javës së Pashkëve Katolike. Lajmin e ka bërë me dije ministrja e Mbrojtjes Margarita Robles.

“Këto gjashtë tanke (…) do të dërgohen në Ukrainë pas javës së Pashkëve,” i tha ai Dhomës së Përfaqësuesve.

Spanja kishte njoftuar në fund të shkurtit dërgimin e këtyre tankeve. Leopard 24A, të cilat ruhen në një bazë ushtarake në Zaragoza (në veri), nuk ishin më në përdorim për disa vite dhe kishin nevojë të riparoheshin.

“Ushtria spanjolle, e cila trajnoi ushtarët ukrainas për përdorimin e tyre, tani po kryen testet përfundimtare mbi tanket para se të dorëzohen”, tha ministri.

Më shumë