Tirana
few clouds
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
1kmh
20 %
Enj
26 °
Pre
25 °
Sht
24 °
Die
25 °
Hën
25 °
E enjte, 1 Qershor, 2023

“SPAK t’i shkojë deri në fund”, Meta: Ministria e Mbrojtjes nuk është treguar transparente për pronat e ushtrisë, i kemi përcjellë SPAK-ut shqetësimet

Lajme të ngjashëm

Presidenti Ilir Meta thotë se është interesuar vazhdimisht për çështjen e pronave të ushtrisë, duke kërkuar informacion të vazhdueshëm nga Ministria e Mbrojtjes.

I pyetur për aludimet se presidenti i ri Bajram Begaj mund të firmosë për t’i hequr ushtrisë disa prona, Meta tha se Presidenca të gjitha shqetësimet që ka pasur ia ka përcjellë SPAK-ut.

Pjesë nga deklarata e Metës:

Lidhur me këtë çështje ne kemi pasur gjithmonë probleme serioze me qeverinë, sepse për një kohë të gjatë janë bërë veprime jo transparente. Lidhur me tjetërsimin e paligjshëm të pronave të ushtrisë dhe dobësimin e kapaciteteve të forcave të mbrojtjes. Kemi qenë në komunikim të vazhdueshëm me Ministrinë e Mbrojtjes dhe kemi kërkuar informacion shterrues. Nuk ka patur një reagim transparent. Këto shqetësime ia kemi përcjellë edhe SPAK-ut. Kjo histori është edhe me pronat e komuniteteve fetare. Gjithë informacioni ynë i është dërguar SPAK-ut nga Presidenca.

Çështja e pronave të Ushtrisë është shumë e hershme. Përgjegjësinë kryesore e ka Ministria e Mbrojtjes, shpresoj që SPAK t’i shkojë deri në fund kësaj çështje dhe të vërë para përgjegjësisë këdo.


Më shumë