Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
66 %
1.5kmh
0 %
Pre
24 °
Sht
27 °
Die
30 °
Hën
31 °
Mar
21 °
E enjte, 23 Shtator, 2021
spot_img

SPAK përfundon hetimet për ish-Drejtorin e Tatimeve të Korçës Thoma Tontonozi dhe punonjësin Stjuart Bardhoshi, akuzohen për KORRUPSION PASIV

spot_img

Lajme të ngjashëm

9b3752d76b08850badc8a615a798ed50

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka përfunduar hetimet për Thoma Tontonozi, ish Drejtor në Drejtorinë Rajonale Tatimore Korçë dhe Stjuart Bardhoshi, ish punonjës në Drejtorinë Rajonale Tatimore Korçë.

Pas përfundimit të hetimeve, Tontonozi dhe Bardhoshi akuzohen për ““Korrupsion pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike”.

“Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar Tiranë ka përfunduar hetimet paraprake për proçedimin penal nr.213 viti 2020, në ngarkim të të pandehurit Thoma Tontonozi ish Drejtor në Drejtorinë Rajonale Tatimore Korçë dhe Stjuart Bardhoshi ish punonjës në Drejtorinë Rajonale Tatimore Korçë. Në përfundim të hetimeve paraprake, pasi janë kryer të gjitha veprimet e mundshme dhe të nevojshme hetimore, pasi janë vlerësuar të gjitha provat e administruara gjatë hetimeve, të pandehurit Thoma Tontonozi dhe Stjuart Bardhoshi, janë akuzuar për kryerjen e veprës penale “Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike”, të kryer në bashkëpunim, të parashikuar nga nenet 259 dhe 25 të Kodit Penal. Nga hetimet e kryera u provua se të pandehurit e mësipërm në bashkëpunim me njëri tjetrin, kanë kërkuar dhe kanë marrë përfitime materiale të parregullta, me qëllim për të mos ushtruar kontrolle tatimore te subjektet private që ushtrojnë aktivitetin tregtar në qytetin e Korçës. Në datën 04.11.2020 çështja penale në ngarkim të të pandehurve Thoma Tontonozi dhe Stjuart Bardhoshi është dërguar për gjykim në Gjykatën e Posaçme të Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar”, thuhet në njoftimin e SPAK.

Tashmë dosja ka kaluar në GJKKO, e cila do të marrë vendimin ëpr dënimin e dy të akuzuarve.

Më shumë

spot_img