Tirana
clear sky
35.5 ° C
35.5 °
35.5 °
28 %
4.1kmh
0 %
Enj
34 °
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
42 °
Hën
36 °
E enjte, 29 Korrik, 2021

SPAK nis verifikimet pas deklaratave të Petro Koçit për “grupet kriminale” që kanë marrë tendera në Fier

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Struktura e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka nisur verifikimet pas deklaratave të zv-ministrit të Mbrojtjes Petro Koçi.

Përmes një shkrimi publik, Koçi i bëri thirrje SPAK të hetojë në Fier pasi sipas tij duart e grupeve kriminale janë shtrirë te financat publike.

Petro Koçi u shpreh se gupet kriminale të drogës paratë e pista po i pastrojnë me anë të tenderave që marrin nga Bashkia e Fierit.

“Efektet e SPAK dhe te Reformes ne Drejtesi po japin rezultat.  Bota e krimit dhe te korruptuarit kane filluar te ndjejne frike nga ligji. Keto efekte i mirepresim edhe ne Fier ku duart e krimit jane shtrire mbi financat publike. Protagoniste te trafikut te droges dhe te dhunes tashme kane legalizuar subjekte biznesi qe fitojne tendera publike. Kete e realizojne ose nepermjet lidhjeve te drejtperdrejta me ndonje titullar institucionesh ose nepermjet kercenimit te zyrtareve te caktuar qe ekzekutojne prokurimet si edhe nepermjet eleminimit te konkurrenteve ne procesin e tenderimit duke kercenuar pronaret e subjekteve te biznesit,” tha ai.

Më shumë

spot_img
spot_img