Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
58 %
0.5kmh
0 %
Enj
24 °
Pre
24 °
Sht
28 °
Die
30 °
Hën
29 °
E enjte, 23 Shtator, 2021
spot_img

SPAK nis nga puna por shtyhet seanca për Emiljano Shullazin dhe 4 të pandehurit (SHKAKU)

spot_img

Lajme të ngjashëm

058248c6293c060af7fe339de09c09dd

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe krimit të Organizuar ka nisur punën me në shtyrje të seancë për Emiljano Shullazin.

Kjo për shkak të kalimit të çështjes nga Gjykata e Apelit për Krime të Rënda në GJKKO-në e Apelit.

Avokatët e Shullazit kanë argumentuar se trupa gjykuese nuk ka në përbërje të saj gjyqtarë të posaçëm, referuar kështu dyshes Artur Kalaja dhe Etleva Temo.

Avokatët kërkojnë që t’u vihen në dispozicion një akt i kalimit për kompetencë gjithashtu ata çmuan se dy anëtarët e trupës gjykuese Artur Kalaja dhe Etleva Temo nuk janë gjyqtarë të posaçëm dhe për këtë arsye duhet që të shprehet Këshilli i Lartë Gjyqësor.

Avokatët kërkojnë një akt për kalimin e kompetencave ndërsa është kërkuar që për këtë çështje të shprehet edhe Këshilli i Lartë Gjyqësor.

Kujtojmë se në nëntor të vitit 2018 Gjykata e Krimeve të Rënda shpalli fajtorë për përvetësim pasurie, kërcënim, e grup të strukturuar kriminal Emiljano Shullazin, i cili u dënua me 14 vjet burg. Bashkëpunëtori i tij Gilmando Dani u dënua 12 vjet burg, Endrit Qyqja dhe Endrit Zela me nga 10 vjet dhe Blerim Shullazi me 9 vjet burg.

Më shumë

spot_img