Tirana
scattered clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
50 %
2.1kmh
40 %
Mar
25 °
Mër
35 °
Enj
34 °
Pre
32 °
Sht
31 °
E martë, 9 Gusht, 2022
spot_img

SPAK, ne listë edhe prokurorë qe e bënë ‘copa-copa’ dosjen ‘gerdeci’, si mund te hetojnë politikanët?

spot_img

Lajme të ngjashëm

Gazetari Falumr Vezaj ka komentuar prezantimin e kandidatëve fitues për SPAK.

albsig

 

Vezaj i cilëson reformën në drejtësi si PPP-të, ndërsa thekson se do të paktën 10 vite të përfundojë, një kohë mjaft e gjatë kjo. Vezaj shprehet mes të tjerash i zhgënjyer për kanidatët fitues.

“Të shohësh listën dhe të bësh një analizë të emrave, të them të drejten jam i zhgënjyer pasi disa prej tyre lenë shumë për të deshiruar!!! Nuk do përmend emra se do me thone e ke personale, hater mbetje apo ku e di une se çfare arsye do te nxjerrin! Por po i kujtojë me raste konkrete, imagjinoni çfare standarti do ketë SPAK-u, me juristë me korrespodence, intrigantë policesh e spiunesh, servila te ëdo pushteti, prokuror/e qe kane pushuar dosje me emra politikanesh apo qe nuk kane hetuar kurrë ndonje zyrtar shtetëror, përkundrazi duke i njoftuar/ndihmuar keta zyrtarët per hetimet e kolegëve të tyre! Nuk e di si mund të quhet kjo reformë kur ne listë janë renditur disa prokurorë që prej vitesh, nuk kanë arritur te tregojnë se jane te vendosur për të luftuar korrupsionin qofte edhe kur ishin në pozicione drejtuese!”, shkrua  ao.

E plotë nga Flamur Vezaj:

SPAK-u dhe reforma si PPP-te!

###

Te nisesh reformen e drejtesise ketu e 5 vite me pare me modelin e PPP-ve, rezultati eshte ky qe eshte sot! Kane kaluar 5 vite dhe nuk kemi Gjykate Kushtetuese, nuk kemi Gjykate te Larte, nuk kemi Gjykata e Prokurori funksionale! E deri sa te ngrihen keto institucione, e te tjerat te parashikuara ne kete reforme dhe implementimi i tyre duhet edhe nja 5 vite te tjera! Ne perfundim per nje reforme ne drejtesi shtetit shqiptare dhe Rilindjes i duhen 10 vite a me shume kohe! E tmerrshme!!! Ne asnje vend te botes nje reforme sado e veshtire te jete nuk ka marr 10 vite kohe! E lere pastaj pas vendimit te pare te Gjykates se Strasburgut, qe pritet te zbardhet shume shpejt, shteti shqiptare do te çakordohet edhe me shume pasi do detyrohet (me taksat e popullit) te paguaj shuma te medha parash ne formen e demshperblimit per “viktimat” e kesaj reforme ne drejtesi me emrin “Veting”!

Te ndodhur ne keto kushte, kur kane kaluar 5 vjet nga nisja e reformes ne drejtesi dhe duke pare se gjithcka ka ngecur, qeveria ka urdheruar KLGJ-n dhe KLP-n e pavarur te nis sa me shpejt ngritjen e institucioneve te parashikuara nga kjo reforme! E ndodhur ne kete presion, dje KLP-ja e “pavarur” kishte perfunduar pikezimin e kandidateve per ne SPAK! Te shohesh listen dhe te besh nje analize te emrave, te them te drejten jam i zhgenjyer pasi disa prej tyre lene shume per te deshiruar!!! Nuk do permend emra se do me thone e ke personale, hater mbetje apo ku e di une se çfare arsye do te nxjerrin! Por po i kujtoje me raste konkrete, imagjinoni cfare standarti do kete SPAK-u, me juriste me korrespodence, intrigante policesh e spiunesh, servila te cdo pushteti, prokuror/e qe kane pushuar dosje me emra politikanesh apo qe nuk kane hetuar kurre ndonje zyrtar shteteror, perkundrazi duke i njoftuar/ndihmuar keta zyrtaret per hetimet e kolegeve te tyre! Nuk e di si mund te quhet kjo reforme kur ne liste jane renditur disa prokurore qe prej vitesh, nuk kane arritur te tregojne se jane te vendosur per te luftuar korrupsionin qofte edhe kur ishin ne pozicione drejtuese! Ata mund te thone se “institucioni i prokurorise ishte i centralizuar dhe nuk na lejuan”! Po e marrim te mireqene kete justifikim, por cfare kane bere keta prokurore, qe prej gati dy vitesh me ligjin e ri jane te pavarur ne vendimarrjen e tyre dhe cilin zyrtare kane hetuar me iniciative apo kane perfunduar nje kallezim ku si subjekt eshte pasuria e personave qe prej vitesh po e vjedhin kete popull!? Zero, asnje!! Pse kjo eshte reforma ne drejtesi!? Me te njejtet emra prokuroresh qe jane ne sistem prej shume vitesh ku disa prej tyre njihen per miqesine me politikanet qe vazhdojne ta rrjepin Shqiperine! Pse, reforma ne drejtesi u be qe prokurore me karakter intrigantesh me skema spiunesh e duke sajuar deshmitar e servil te cdo pushteti te emrohen edhe ne SPAK??!! Po ata ishin te Krimet e Renda qe kur u ngrit ky institucion dhe cfare kane bere ndaj zyrtareve shteterore, pervec miqesise dhe pasurimit te tyre!?!? Po pse reforma u be qe prokuror te ceshtjes Gerdeci qe e sakatuan ate dosje te emrohen ne SPAK?! Te gjithe e dime se cfare hetimi u be me ate dosje, e cfare mund te presim nga te njejtet prokurore??!!! Kjo eshte reforma e sistemit te drejtesise kur ne SPAK vleresohet dhe pikezohet prokurori qe harroje te dergoje ne gjyq dosjen penale te nje zyrtari te larte dhe ai i shpetoje pergjegjesise penale!??? Apo do te gjejme drejtesi nga prokurore “trima” qe zhduken me muaj per arsye shendetesore, vetem qe mos te lexojne pretencen te nje dosje te rendesishme!?!? Po si mund te presim hetime ndaj zyrtareve te korruptuar nga prokurore te listes se SPAK-ut qe ne te kaluaren, ne mengjes regjistronin hetimet per korrupsion ndaj gjyqtareve dhe ne dreke i pushonin ato ne mungese te provave!!!..e perla te tjera te ketyre te pikezuarve per ne SPAK ka plote!!!

Pse kjo eshte reforma qe duam dhe prisnin njerezit ne sistemin e drejtesise???!! Pse per kete lloj reforme mendoni se njerezit kane nevoje!? A mendoni me te vertete se keta prokurore i fusin friken zyrtareve te korruptuar, po talleni ju!???  Kjo nuk eshte asgje tjeter vetem nje fasade dhe nje levizje e detyruar per te krijuar institucionet qe duhet te buronin nga reforma ne drejtesi, pasi qeverise i ka mbetur “dopie gjashta” ne dore dhe shpejt o burra t’i plotesojme keto vende se na doli cdo gje jashte kontrollit! Por nuk behet reforma ne drejtesi me modelin e PPP-ve me nga 10 vite mosfunksionim te sistemit dhe pastaj, hajde te reflektojme se qenkan bere gabime!! Boll me me propagande e fasada me prokurore te dal boje se nuk krijohen institucionet e reja me prokurore te vjeter e te konsumuar ne cdo aspekt!

#Boll_me_me_propagande_se_na_shpifet#

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img