Tirana
scattered clouds
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
88 %
3.1kmh
40 %
Enj
22 °
Pre
26 °
Sht
27 °
Die
21 °
Hën
23 °
E enjte, 29 Shtator, 2022

SPAK merr në pyetje administratorët e Inceneratorit të Elbasanit, hetimi zbuloi se u hapën kompani fiktive për të qarkulluar milionat

spot_img

Lajme të ngjashëm

Prokuroria e Posaçme (SPAK) vijon hetimet për aferën e inceneratorëve, teka bëhet me dije se ditën e sotme prokurori Klodian Braho ka marrë në pyetje administratorët e inceneratorit të Elbasanit.

Hetimet e SPAK kanë zbuluar se janë hapur disa kompani fiktive për të bërë të mundur qarkullimin e miliona lekëve. Dyshohet se këto kompani u kanë transferuar shuma të konsiderueshme kompanive të familjes së ish-ministrit Lefter Koka, duke ushtruar një skemë të mirëfilltë të pastrimit të parave.

Ish-ministri Lefter Koka ndodhet në qeli, pasi akuzohet për “shpërdorim detyre”, “korrupsion” dhe “pastrim parash”. Sipas SPAK, Koka ka përfituar ryshfet shumën e 3.7 milionë eurove  nëpërmjet kompanive fiktive të zotëruara nga familjarë dhe të njohur të tij.

Atij i është sekuestruar pasuria, mes të cilave 4 prona dhe kantina e verës në Rrashbull të Durrësit.

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img