Hapësire reklamuese

Politikë

SPAK do t’i arrestojë vjehrrin, Malltezi: Prokurorët njëjtë si Sigurimi i Shtetit

Shkruar nga Newsbomb
SPAK do t’i arrestojë vjehrrin, Malltezi: Prokurorët

Jamarbër Malltezi ka reaguar pas kërkesës që SPAK i dërgoi ditën e sotme Kuvendit të Shqipërisë ku dhe i kërkoi lejimin e arrestimit të vjehrrit të tij, ish-kryeministrit Sali Berisha, lidhur me privatizimin e ish-klubit sportiv “Partizani”.

Teka ka krahasuar vendimet e marra nga prokurorët 'politikë' me ato të Sigurimit të Shtetit, Malltezi ka listuar një për një të gjitha shkeljet që SPAK ka bërë lidhur me këtë dosje.

Malltezi shkruan se në emër të ish-kryeministrit nuk ka asnjë VKM apo ligj, mirëpo sërish dyshohet se e ka favorizuar atë lidhur me privatizimin e ish-klubit, ndërsa sipas tij ndaj Edi Ramës ka me dhjetëra ligje dhe VKM, mirëpo SPAK “ka mbyllur sytë”.

“Berisha nuk ka asnje VKM apo Ligj me emer personal por prape dyshohet se favorizoi dhendrin, ndersa Edi Rama ka me dhjetera Ligje dhe VKM me emra te pervecem (4 veç për Bolinon) por SPAK ben idiotin e dobishem qe nuk sheh, nuk degjon e nuk kupton”, shkruan Malltezi teksa më tej thekson se  prokurorët politikë, ashtu si dhe ai i referohet, janë duke fshehur dokumenta.

Postimi i plotë:

Si vepronte Sigurimi i Shtetit? Si Prokuroret politike sot me urdhrin “SSSKAPE!”

1.Brenda dites (01.12.2020) rregjistrojne kallzimin e tualetit te madh dhe po BRENDA DITES (01.12.2020) nisin Procedimin Penal

2.Procedimin penal e nisin pa emra ndonese kallzimin e kane me emra

3.Procedimi pa emra ben qe mos kene afate ligjore 3 mujore (“Pse ligjet tona do na ndalojne ne te luftojme armiqte e pushtetit popullor”)

4.Hetojne 3 vjet dhe 3 breza: Berishen, femijet deri dhe mbesat e Berishes

 1. Hetojne mbesat e Berishes qysh para se te kishin lindur (shkresa nga Intituti sigurimeve shoqerore per periudhen 1994-2012)

6.Pas 3 vjet hetime del se Taulant Balla kreu  kallzim te rreme (veper penale) pasi toka ishte e pronareve dhe as e shtetit e as e shpronesuar nga Italia POR “Xix se djeg te prekesh Taulant Ballen. (U kap ne pergjime me krimin e organizuar dhe u prishen provat jo me te perballet me ligjin per nje kallzim te rreme apo jo?”)

 1. Pas 3 vitesh hetime, nuk ka ende akuze, por rregjistrohen emrat per hetime!
 2. Ne 3 vjet hetime del shperdorim detyre me dem mbi 300,000 euro I Edi Rames, por aha, vendimet gjyqsore te formes se prere as nuk behen pjese e dosjes. Xix se ka shkel ligjin Edi Rama.
 3. Berisha dyshohet se ka favorizuar dhendrin pasi ai perfitoi pjesen e vet prej 410 m2 toke te familjes nga qindra mijra pronare qe moren tokat e tyre ne total prej mbi 1,500,000,000 m2.
 4. Berisha nuk ka asnje VKM apo Ligj me emer personal por prape dyshohet se favorizoi dhendrin, ndersa Edi Rama ka me dhjetera Ligje dhe VKM me emra te pervecem (4 veç për Bolinon) por SPAK ben idiotin e dobishem qe nuk sheh, nuk degjon e nuk kupton!
 5. Pas 3 vjet hetimi dhe ende pa akuze vendoset “Burg” per opoziten! Bllokim pasaporte dhe detyrim paraqitje per shefin e opozites dhe burg per prof. Malltezin se guxoi dhe zhvilloi pronen e te pareve te vet.
 6. Jo vetem burg, por edhe sekuestro per pronat e pronarit “Armik te pushtetit popullor” duke sekuestruar edhe toka e prona te blera qysh para 20 vitesh.
 7. Gjejnë Gjyqtar ne konflikt interesi i shkarkuar nga Berisha ne 1996 qe t’i noterizoje paligjshmerine.
 8. Nuk lejon qe avokatet te kene as 1 dite kohe te njihen me 15,000 faqe qe prokuroret kane mbledh ne 3 vite, por i le vec 4 ore kohe!
 9. Cakton avokat ke duan prokuroret politik e jo ke zgjedh qytetari. Biles edhe kur avokati ka urrejtje ndaj klientit dhe e ka bere publike urrejtjen. Kesaj i mjafton 1 ore për të shqyrtuar dosjen 
 10. Prokurorët politikë fshehin dokumente nga fashikujt psh fshehin (a) shkresat nga Angjeli e Klosi të 2005 për nisjen e privatizimit ndonëse kish pronarë, (b) disa kontrata ligjore përfshi ato te blerjeve

LEXO EDHE: Habit Sali Berisha: Jam i gatshëm të votoj arrestimin tim

Prokuroria e Posaçme i dërgoi një shkresë zyrtare Kuvendit të Shqipërisë dhe i kërkoi që të lejojë arrestimin e Sali Berishës. Vendimi vjen vetëm një muaj pas seancës paraprake për tjetërsimin e pronave të ish-klubit sportiv “Partizani”.

Aktualisht, ndaj ish-kryeministri është dhënë masa paraprake e sigurisë “Detyrim paraqitje”, por Sali Berisha ka refuzuar të shkojë qoftë dhe një herë të vetme para togave të zeza, duke dërguar avokatët e tij ta përfaqësojnë.

Në masë sigurie “Arrest në shtëpi” është Jamarbër Malltezi, pasi akuzohet se ka vepruar me privatizimin e ish-klubit sportiv “Partizani” gjatë kohës që në pushtet ishte vjehrri i tij, Sali Berisha. SPAK e akuzon këtë të fundit se gjatë kohës që ishte në kryeministër, ka vënë në shërbim të dhëndrit administratën, që të lejonin privatizimin e mijëra m2 tokë në Tiranë.

LEXO EDHE: E BUJSHME/ SPAK shkresë Kuvendit: Na lejoni të arrestojmë Sali Berishën!

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese