Tirana
overcast clouds
17 ° C
17 °
17 °
82 %
1.5kmh
90 %
Hën
21 °
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
18 °
Pre
17 °
E hënë, 17 Maj, 2021
spot_img

Sot shënohet 22-vjetori i eksodit të një milion shqiptarëve të Kosovës, gra të moshuar dhe fëmijë marshuan drejt Shqipërisë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Sot shënohet 22-vjetori i eksodit të shqiptarëve të Kosovës, kur gjatë luftës në 1998-1999, rreth një milion shqiptarë u detyruan nga serbët të shpërnguleshin në Shqipëri dhe Maqedoni.

Përveç të shpërngulurve në Shqipëri dhe Maqedoni, mijëra shqiptarë kaluan kufirin edhe me Malin e Zi, ndërsa qindra mijëra ishin zhvendosur nga shtëpitë e tyre për të gjetur strehim në malet e Kosovës.

16 prilli është data kur në Kukës shënohet Dita e Eksodit, si shenjë falënderimi dhe respekti për të gjithë  ata persona të cilët hapën dyert e shtëpive të tyre për të pritur shqiptarët e Kosovës.

Në këtë ditë shqiptarë të Kosovës  marshuan nga pike kalimi i Morinës dhe iu afruan qytetit të Kukësit. Ata ishin fëmijë, gra dhe të moshuar, të dhunuar, të torturuar dhe të masakruar.

eksodi 2
eksodi 3
eksodi 4
spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img