Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Pre
37 °
Sht
35 °
Die
33 °
Hën
35 °
Mar
36 °
E premte, 25 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Sot një VIT nga rasti i parë me COVID-19 në Shqipëri, mbi 1 mijë e 900 VIKTIMA dhe 113 mijë të INFEKTUAR

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

5bd360411cbcde1cf3e79683e68e5ecc

Sot bëhet një vit nga konfirmimi i dy rasteve të para me Covid-19 në vend.

Më 9 mars të 2020 Ministria e Shëndetësisë në mesnatë konfirmoi dy rastet e para me koronavirus në Shqipëri.

Rasti i parë ishte një 28-vjeçar i cili kishte udhëtuar nga Firence në Shqipëri me makinë në rrugë tokësore dhe pas kontaktit kishte infektuar edhe babanë e tij.

Që nga rastet e para e deri më tani, një vit me këtë “flamë” kemi parë që Covid-19 nuk ka kursyer askënd, moshat e reja, të moshuarit, nënat që sapo kishin sjellë në jetë fëmijën e tyre apo personazhe të njohur e shumë të dashur për publikun.

Deri më tani në vend kanë humbur jetën 1,956 persona, ndërsa numri i përgjithshëm i të infektuarve ka shkuar në 113,580.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 646 pacientë, 40 në terapi intensive, nga të cilët 15 pacientë janë të intubuar.

Kujtojmë që në vend ka nisur dhe vaksinimi anti-Covid, që duket si shpresa e vetme për të mundur virusin dhe për t’u kthyer në normalitet.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img