Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
68 %
1.5kmh
0 %
Mar
34 °
Mër
36 °
Enj
36 °
Pre
33 °
Sht
30 °
E martë, 9 Gusht, 2022
spot_img

Sot Kurban Bajrami, mijëra besimtarë myslimanë te sheshi ‘Skënderbej’

spot_img

Lajme të ngjashëm

Besimtarët myslimanë në mbarë botën kremtojnë sot Kurban Bajramin.

albsig

Te sheshi ‘Skënderbej’ në Tirabë janë mbledhur këtë mëngjes mijëra besimtarët, të cilët do të falin namazin e Kurban Bajramit, ndërsa ka mbajtur fjalën kreu i Komunitetit Mysliman, Bujar Spahiu. 

Kurban Bajrami është një ndër fetsta më të rëndësishme për myslimanët.

Newsbomb.al uron të gjithë besimtarët myslimanë: ‘Gëzuar Kurban Brajramin’.

Çfarë simbolizon Kurban Bajrami:

Sipas traditës islame, Kurban Bajrami nderon gatishmërinë e Ibrahimit të flijojë djalin e tij, Ismailin, si vepër e nënshtrimit ndaj urdhrit të Zotit, para se Zoti të ndërhyjë, përmes engjëllit të tij Xhebrailit dhe të njoftojë Ibrahimin se flijimi i tij është pranuar tashmë.

Emërtimi “Kurban Bajrami” në gjuhën shqipe është huazim nga turqishtja, Kurban Bayramı, që do të thotë “Festa e Flijimit”.

Në kalendarin hixhri (islam), Kurban Bajrami bie në ditën e 10-të të muajit Dhulhixhxhe dhe zgjat për katër ditë. Në kalendarin gregorian, data ndryshon nga viti në vit duke shkuar përafërsisht 11 ditë më herët çdo vit.

Po t’a përmbledhim me pak fjalë Kurban Bajrami është festa e mposhtjes së egos sonë, mposhtjen e nepsit që gjithmonë kërkon të jetë para.

Në këtë ditë besimtarët ndajnë ushimet e tyre me të tjerët, viziotojnë të afërmit dhe njerëzit në nevojë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img