Tirana
broken clouds
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
100 %
2.1kmh
75 %
Mër
16 °
Enj
17 °
Pre
17 °
Sht
16 °
Die
17 °
E mërkurë, 7 Dhjetor, 2022

Sot i jepet lamtumira e fundit Princ Philipit, përcillet për në banesën e fundit, Mbretëresha vendoset përballë vendimeve të vështira

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ditën e sotme po zhvillohet ceremonia mortore e Princ Philipit. Pallati Buckingham bëri të ditur se Mbretëresha gjatë përgatitjeve u përball me disa vendime shumë të vështira në përzgjedhjen e personave të cilët do të marrin pjesë në varrimin e Princit.

Ajo zgjodhi vetëm 30 persona pasi rregullat e vendosura për parandalimin e covid-19 nuk lejojnë që të ketë më shumë persona.

Pjesa më e madhe e të ftuarve janë fëmijët dhe nipërit dhe mbesat e Mbretëreshës dhe Princit Philip dhe partnerët e tyre.

Ndër 30 janë:

Mbretëresha , e cila do të udhëheqë të gjithë personat e pranishëm

Princi i Uellsit me gruan e tij Dukesha e Cornwall

Royal Princesha me burrin e saj Timothy Laurence

Duka i York-ut

Earl i Wessex me gruan e tij kontesha e Wessex dhe fëmijët e tyre Viscount Severn dhe Lady Louise Mountbatten-Windsor

Duka i Kembrixhit dhe Gruaja e tij Dukesha e Kembrixhit

Duka i Sussex

Peter Phillips , djali i madh i Princeshës Anne

Zara Tindall , vajza e Princeshës Anne dhe burri i saj Mike Tindall

Princesha Beatrice , vajza e madhe e Dukës së Jorkut dhe burri i saj Edoardo Mapelli

Princesha Eugenie , vajza e vogël e Dukës së Jorkut dhe burri i saj Jack Brooksbank

Kujtojmë se Princ Philip u nda nga jeta javën e kaluar në moshën 99-vjeçare. Ndarja e tij nga jeta shkaktoi jo pak trishtim për familjarët dhe të gjithë qytetarët e Mbretërisë së Bashkuar.

Më shumë
spot_img
spot_img