Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
78 %
1kmh
0 %
Mër
35 °
Enj
34 °
Pre
32 °
Sht
31 °
Die
27 °
E mërkurë, 10 Gusht, 2022
spot_img

Sot heshtje zgjedhore – shqiptarët u drejtohen nesër kutive të votimit

spot_img

Lajme të ngjashëm

Shqipëria sot është në heshtje zgjedhore. Data është 24 prill dhe nëser më datë 25 të gjithë shqiptarët do t’iu drejtohen kutive të votimit për të zgjedhur kanidatin e preferuar për kryeministër.

Dy partitë më të mëdha, PS dhe PD e mbyllën dje fushatën elektorale, ndërsa LSI e mbylli dy ditë më parë.

Në këto zgjedhje marrin pjes 12 parti dhe disa kandidat të pavarur. Partitë kryesore janë të renditura respektivisht në fletën e votimit; LSI me numrin 6, PD me numrin 9 dhe PS me numrin 12. Gjtashtu, në këto zgjedhje garojnë për herë të parë disa kandidatë të pavarur.

Madje, për herë të parë në Shqipëri Lëvizja Vetëvendosje edhe pse nuk është parti e regjistruar, ka tre kandidatë të sajët për deputetë. Boiken Abazai në Tiranë, Kreshnik Merxhani në Gjirokastër dhe Iljaz Shehu në Lezhë. I pavarur kandidon dhe minatori Elton Debreshi.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img