Tirana
clear sky
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
83 %
2.1kmh
0 %
Mar
20 °
Mër
31 °
Enj
31 °
Pre
31 °
Sht
30 °
E martë, 24 Maj, 2022
spot_img

Sot finalja e Eurovision 2022, Ukraina favorite për të fituar vendin e parë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Mbrëmjen e sotme është finalja e këngës në Eurovision 2022. Një finale që do jetë mbushur me spektakël, muzikë dhe kërcim.

Pas dy gjysmëfinaleve këtë javë, sot do të jetë dhe finalja e Eurovision. Vendet që kaluan në gjysmëfinalen e parë ishin Armenia, Greqia, Islanda, Lituania, Moldavia, Holanda, Norvegjia, Portugalia, Zvicra dhe Ukraina.

Sipas medieve të huaja, favorite për të fituar vendin e parë është Ukraina, pasi kryeson listën e shteteve më të pëlqyera dhe votuara. Performanca e Orkestrës Kalush nga Ukraina u prit me duartrokitje të madha nga publiku.

Renditja e shteteve, favorite për të fituar Eurovision 2022

Ukrainë: Orkestra Kalush, “Stefania”

Mbretëria e Bashkuar: Sam Ryder, “Space Man”

Suedi: Cornelia Jakobs, “Hold Me Closer”

Spanjë: Chanel, “SloMo”

Greqi: Amanda Tenfjord, “Die Together”

Poloni: Ochman, “Lumi”

Holandë: S10, “De Diepte”

Norvegji: Subwoolfer, “Give That Wolf a Banane”

Finlandë: The Rasmus, “Jezebel” 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img