Tirana
broken clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
69 %
2.1kmh
75 %
Enj
26 °
Pre
32 °
Sht
35 °
Die
38 °
Hën
39 °
E enjte, 5 Gusht, 2021

Sot festohet dita e Verës, aktivitetet që do zhvillohen në Elbasan nën masat anti-Covid

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

8adfe9f8d243429f383ab0db628959b6

Dita e Verës, 14 mars, e quajtur edhe “festa e luleve” një festë sa tradicionale aq edhe e ndërthurur çdo vit me risi.

Ashtu si në çdo qytet, kryesisht në Elbasan dhe Tiranë festimet arrijnë kulmin, edhe në rrethet dhe kryesisht në Shqipërinë e mesme ka mënyra dhe tradita të ndryshme.

Festimet kanë nisur që mbrëmjen e djeshme ku qytetarët kanë ndezur zjarrin që simbolizon zjarrin e fundit për të larguar dimrin dhe të këqijat për të rikthyer dritën e shpresës tek njerëzit.

Kjo festë është e mbushur me lule shumëngjyrëshe, muzikë dhe kërcime në sheshe dhe ballokume. Por ky është viti i dytë që festohet ndryshe për shkak të pandemisë që ka vënë në “kthetra” të gjithë botën.

Edhe pse nën masat anti-Covid, bëhet me dije se në qytetin e Elbasanit do të zhvillohen aktivitete si tregu agro-ushqimor, dhe do të ketë një eksopzitë me piktura.

Elbasani mbrëmë hodhi fishekzjarre duke u dhuruar kështu një spektakël qytetarëve.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img