Hapësire reklamuese

Foto e Ditës

Sot festohet 7 Marsi, dita e mësuesit

Shkruar nga Newsbomb
Sot festohet 7 Marsi, dita e mësuesit

7 Marsi, njihet si festa e Mësuesit në Shqipëri dhe festohet në të gjitha shkollat dhe universitetet. Eshtë një ditë për të kujtuar e vlerësuar mësuesit për përkushtimin e tyre në mësimdhënie dhe në përgatitjen e brezave të ardhshëm.

Zanafilla e kësaj dite përkon me hapjen e mësonjtores së parë shqipe, e cila u hap në Mars të vitit 1887 në Korçë, pikërisht në një kohë kur shqiptarët mësonin shqip fshehurazi në shtëpitë e tyre, për shkak të sundimit Osman.

Sondazh

Poll

Hapësire reklamuese