Tirana
scattered clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
50 %
2.1kmh
40 %
Mar
25 °
Mër
35 °
Enj
34 °
Pre
32 °
Sht
31 °
E martë, 9 Gusht, 2022
spot_img

Sot do njoftohet një zbulim i madh shkencor, ja si ta ndiqni “live”

spot_img

Lajme të ngjashëm

Observatori i Valëve Gravitacionale (LIGO) do mbajë sot një konferencë për shtyp ku pritet të njoftojë një prej zbulimeve më të rëndësishme rreth valëve gravitacionale.

albsig

Të teorizuara fillimisht nga Ajnshtajni rreth 100 vite më parë në bazë të teorisë së relativitetit, valët gravitacionale janë të ngjashme me rrathët në sipërfaqen e ujit, por në hapësirë-kohë të shkaktuara nga ngjarje masive apo objekte në univers, që sipas teorisë transportojnë energji në formën e rezatimit gravitacional.

Por zbulimi i tyre nuk ka ndodhur asnjëherë pasi ato janë tepër të vogla dhe të vështira për tu dalluar. Por a kanë zbuluar tashmë shkencëtarët valët gravitacionale? Gjithçka e re e zbuluar rreth tyre do të njoftohet sot në një konferencë që do të mbahet në Uashington.

 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img