Tirana
clear sky
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
83 %
2.1kmh
0 %
Mar
20 °
Mër
31 °
Enj
31 °
Pre
31 °
Sht
30 °
E martë, 24 Maj, 2022
spot_img

Sot, ditëlindja e Moxartit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Wolfgang Amadeus Moxart , kompozitori i muzikës klasike, sot ka përkujtimin e ditës së tij të lindjes. Moxarti u lind më  27 janar të vitit 1756 në Salcburg dhe është një nga kompozitorët më të mëdhenj të të gjitha kohërave.

Kopozimet e tij do të bëheshin burim frymëzimi për të gjithë brezat e kompozitorëve që do të vinin më pas.

Ajo çfarë e dallon Moxartin edhe sot e kësaj dite janë individualiteti dhe karakteri që kishin kompozimet e tij.  Përpos shpirtit prej artisti, Moxarti njihej edhe për elegancën dhe bujarinë që reflektonte.

Disa nga operat e tij më të famshme janë:” Don Giovanni”, “ Flauti Magjik”,  “Martesa e Figaro-s”, “Cosi fan tutte”, “La Clemenza di Tito”etj…

Moxarti vdiq më 5 dhjetor të vitit 1791 në Vjenë.

 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img