Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
54 %
1.5kmh
0 %
Sht
26 °
Die
22 °
Hën
25 °
Mar
26 °
Mër
26 °
E shtunë, 10 Qershor, 2023

Sot, ditëlindja e Moxartit

Lajme të ngjashëm

Wolfgang Amadeus Moxart , kompozitori i muzikës klasike, sot ka përkujtimin e ditës së tij të lindjes. Moxarti u lind më  27 janar të vitit 1756 në Salcburg dhe është një nga kompozitorët më të mëdhenj të të gjitha kohërave.

Kopozimet e tij do të bëheshin burim frymëzimi për të gjithë brezat e kompozitorëve që do të vinin më pas.

Ajo çfarë e dallon Moxartin edhe sot e kësaj dite janë individualiteti dhe karakteri që kishin kompozimet e tij.  Përpos shpirtit prej artisti, Moxarti njihej edhe për elegancën dhe bujarinë që reflektonte.

Disa nga operat e tij më të famshme janë:” Don Giovanni”, “ Flauti Magjik”,  “Martesa e Figaro-s”, “Cosi fan tutte”, “La Clemenza di Tito”etj…

Moxarti vdiq më 5 dhjetor të vitit 1791 në Vjenë.

 

Më shumë