Tirana
broken clouds
13.5 ° C
13.5 °
13.5 °
62 %
3.6kmh
75 %
Pre
13 °
Sht
15 °
Die
13 °
Hën
10 °
Mar
9 °
E premte, 3 Dhjetor, 2021
spot_img

Soreca takon kreun e Komisionit të Medias: BE i kushton rëndësi lirisë së shprehjes

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ambasadori i BE në Shqipëri, Luigi Soreca ka takuar sot deputetin Agron Gjekmarkaj, në cilësinë e kryetarit të Komisionit të Medias dhe Edukimit. Të dy kanë folur për lirinë e shprehjes në vend dhe sfidat e raportit të Komisionit Europian për vitin 2021.

Sipas Sorecës, BE i kushton rëndësi të madhe lirisë së shprehjes për funksionimin e një shoqërie demokratike. 

“Kënaqësi të takoja drejtuesin e Komisionit Parlamentar të Medias dhe Edukimit, Agron Gjekmarkaj. Diskutime të rëndësishme për lirinë e shprehjes në Shqipëri, përfshirë dhe sfidat e përshkruara në raportin e vitit 2021 të Komisionit Europian për Shqipërinë.

Liria e medias duhet të sigurohet nga organet rregullatore, si ddhe aksesi i mediave në aktivietet qeveritare. E rëndësishme gjithashhtu për të forcuar pluralizmin e transmetuesit publik. BE i kushton rëndësi të madhe lirisë së shprehjes për funksionimin e një shoqërie demokratike”, shkruan ambasadori.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img