Tirana
clear sky
-7.5 ° C
-7.5 °
-7.5 °
73 %
1kmh
0 %
Mar
4 °
Mër
7 °
Enj
9 °
Pre
10 °
Sht
11 °
E martë, 25 Janar, 2022

Soreca: Reforma në Drejtësi duhet të vazhdojë me më shumë vendosmëri se kurrë

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ambasadori i BE-së në Tiranë, Luigi Soreca, ka thënë se Reforma në Drejtësi duhet të vazhdojë me më shumë vendosmëri se kurrë më parë.

Përmes një postimi në Twitter, Soreca ka shpërndarë një Op-Ed (Editorial) të Genoveva Ruiz Calavera, drejtoreshë për Ballkanin Perëndimor në Komisionin Europian.

genoveva_copy.PNG

Në shkrimin e publikuar nga Calavera, thuhet se ecja përpara në të mirë të qytetarëve shqiptarë, është dhe një siguri për zbatimin e plotë të Reformës në Drejtësi.

“Në fazën aktuale vendimtare për përparimin e vendit në rrugën e integrimit evropian, kjo reformë nuk duhet të minohet nga sulme të ndryshme. Kjo nuk është një kohë për të shmangur reformën dhe arritjet e saj të shumta deri më tani, siç është krijimi i të gjitha institucioneve të reja gjyqësore. Organet e reja të specializuara në fushën e antikorrupsionit dhe krimit të organizuar kanë filluar të funksionojnë. Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka zgjedhur këtë muaj tre prokurorë shtesë të Zyrës së Prokurorisë Speciale, duke mbushur 12 nga 15 pozicionet ekzistuese. Këto rezultate të rëndësishme duhet të pranohen, ruhen dhe ndërtohen. Hetimi aktual në rastin e një prej anëtarëve të Dhomës së Apelit dhe pezullimit nga detyra, nuk duhet të jetë një justifikim për të sulmuar reformën gjyqësore, përkundrazi duhet të shihet si prova më konkrete që sistemi ka filluar të funksionojë në mënyrë efektive.

Muajt ​​e ardhshëm do të jenë thelbësore në kontekstin e hapjes së negociatave për anëtarësim në BE dhe zbatimi i vazhdueshëm i reformës gjyqësore do të jetë thelbësor. Dhe kjo nuk ka të bëjë vetëm me kryerjen e punës teknike, por ka të bëjë edhe me angazhimin politik. Kjo është arsyeja pse të gjithë aktorët në Shqipëri duhet të vazhdojnë të garantojnë kushtet e nevojshme politike që reforma të shpaloset pa probleme. Nuk ka asnjë arsye për të vënë në pikëpyetje bazat e procesit të reformës.

Arritjet e qarta dhe konkrete në zbatimin e reformës në drejtësi duhet të vazhdojnë tani me më shumë vendosmëri dhe angazhim se kurrë. BE është e vendosur për të mbështetur këtë proces në mënyrë që qytetarët e Shqipërisë të përfitojnë nga reforma dhe të krenohen me arritjet”.

Shkrimi i plotë

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img