Tirana
overcast clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
81 %
1.5kmh
90 %
Enj
12 °
Pre
15 °
Sht
14 °
Die
13 °
Hën
11 °
E enjte, 2 Dhjetor, 2021
spot_img

Soreca pret në zyrën e tij Yuri Kim, Shqipëria sot me sytë nga Brukseli

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

cee11b2f7f6d89c43e9e4ca39d32e1c6

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka shkuar sot në zyrën Luigi Soreca-s, në një takim “kokë më kokë” me ambasadorin e BE.

Pas arritjes së marrëveshjes për Reformën Zgjedhore, sytë e Shqipërisë do të jenë të drejtuar nga Brukseli, ku Komisioni Europian do të prezantojë kornizën e punës për anëtarësimin në BE të Shqipërisë dhe Maqedonisë e Veriut.

Një nga 15 kushtet e Bashkimit Europian ka qenë marrëveshja për Reformën Zgjedhore, për të cilën palët kanë arritur marrëveshjen, por ende nuk është miratuar në Kuvendin e Shqipërisë.

Një pjesë e opozitës parlamentare e kryesuar ngë Myslim Murrizi ka shprehur votën kundër kësaj reforme, me pretendimin se më parë duhet të miratohen kërkesat për lista të hapura dhe për ndryshimin e sistemit zgjedhor, për të cilin forcat e mëdha politike nuk kanë pasur ndonjë zell për ta bërë

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img