Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
68 %
1kmh
0 %
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
30 °
Hën
33 °
Mar
35 °
E premte, 18 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Soreca nga Durrësi: Duhet të dimë çfarë funksionoi e çfarë jo më 25 prill

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ambasadori i BE në Tiranë, Luigi Soreca ditën e sotme ka zhvilluar një vizitë në qytetin bregdetar të Durrësit.

Në një deklaratë për media Soreca është pyetur nga gazetarët në lidhje me zgjedhet, ku ambasadori u shpreh se OSBE/ODIHR foli dhe tha se zgjedhjet ishin të rregullta.

Ndër të tjera ai tha se duhet edhe të dihet se cfarë funksionoi dhe se çfarë jo në këto zgjehdje.

 “Arsyet e turit janë degjimi i zërit të komuniteteve, zëri i të cilëve nuk është dëgjuar. Dua te dëgjoj problematikat edhe për zgjedhjet, cfare funksionoi e cfare jo, për t’i bërë zgjedhjet lokale më të mira. Është vleresim i mirë pjesemarrja e të rinjve që votuan për herë të parë. Kjo është tepër pozitive dhe të rinjte kanë mundesi t’ju degjohet zëri. Ne kemi projekte te vazhdueshme me te rinjtë”, tha Soreca.

“Ne kemi marrë pjesë në diten e zgjedhjeve dhe procesin e numërimit. Objektivi ishte te monitoronim proceduren dhe zbatimin e Kodit Zgjedhor. OSBE/ODIHR folën e thanë se zgjedhjet ishin të rregullta e pa probleme. Ajo qe kemi parë është se në qendrat e votimit ka pasur përmiresime në krahasim me zgjedhjet e mëparshme. Është shumë e rëndesishme te ndiqen te gjitha parregullsitë, te hetohen e shikohen. Per ne është e rendesishme qe nga administrata zgjedhore dhe institucionet gjyqësore te shikohen parregullsite. Edhe SPAK ka mandat me te zgjeruar per te hetuar krimet zgjedhore. Ne po i ndjekim ceshtjet nga afer. Ne me qeverine qendrore dhe vendore do jemi zeri juaj” tha ambasadori ndër të tjera.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img