Tirana
few clouds
32.5 ° C
32.5 °
32.5 °
33 %
4.1kmh
20 %
Sht
32 °
Die
36 °
Hën
38 °
Mar
40 °
Mër
41 °
E shtunë, 24 Korrik, 2021

Soreca i shkon në zyrë kryeprokurorit Çela, zbulohet porosia që i lë për pastrimin e parave

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ambasadori i Bsshkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca është takuar ditën e sotme me Prokurorin e Përgjithshëm, Olsian Çela, me të cilin ka diskutuar sfidat e Reformës në Drejtësi.

Diplomati i BE ka kërkuar në këtë takim që Prokuroria të fokusohet te hetimet financiare dhe pastrimin e parave.

Sipas Sorecës, pavarësia dhe profesionalizmi i prokurorëve janë thelbësore për të luftuar krimin në të gjitha nivelet.

“I kënaqur të takoj Prokurorin e Përgjithshëm, Olsian Çela për të diskutuar vazhdimësinë e punës dhe sfidat e fazës së re të Reformës në Drejtësi. Pavarësia dhe profesionalizmi i prokurorëve janë thelbësore për të luftuar krimin në të gjitha nivelet. E rëndësishme përqendrimi në hetimet financiare mbi pastrimin e parave dhe të rritja e vëmendjes ndaj evazionit fiskal. Rezultatet e para për konfiskimin përfundimtar të pasurive të paligjshme duhet të konsolidohen. Përgëzova Pprokurorin e Përgjithshëm për punën e bërë dhe konfirmova mbështetjen e BE në nivelin teknik dhe financiar, për zyrën e tij”, shkruan Luigi Soreca.

Më shumë

spot_img
spot_img