Tirana
clear sky
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
31 %
7.7kmh
0 %
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
E hënë, 14 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Sopranoja Ermonela Jaho pranohet si anëtare e jashtme e Akademisë së Shkencave: E prekur pa masë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Sopranoja e njohur shqiptare, Ermonela Jaho është pranuar si anëtare e jashtme e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë.

Lajmin e ka bërë vetë me dije ajo përmes një shënimi në rrjete sociale, teksa shprehet shumë e prekur për këtë nder të madh.

“E prekur pa mase dhe e perkulur per nderin e madh te pranimit si anetare e jashtme e Akademise se Shkencave te Shqiperise. Ju faleminderit”, shkruan ajo.

Ermonela Jaho është soprano shqiptare me famë botërore. Lindi në Tiranë në vitin 1974. U largua në vitin 1993 nga Shqipëria për në Itali me një bursë studimi dhe më pas iu desh ta realizojë ëndrrën e ngjitjes në skenë, përkrah artistëve të huaj.

Pas përfundimit të studimeve për këndim dhe piano, ajo fitoi disa konkurse të rëndësishme, të tilla si: Giacomo Puçini në Milano Itali më 1997, Spontini International Ancona, Itali më 1998, në Rovereto Zandonai, Itali më 1999, këngëtarja më e mirë e Festivalin Ëexford më 2000.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img