Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
60 %
0.5kmh
0 %
Hën
26 °
Mar
27 °
Mër
27 °
Enj
26 °
Pre
25 °
E hënë, 16 Maj, 2022
spot_img

Sonte finalja e Eurovision 2022/ Ja kush janë 25 shtetet që garojnë për vendin e parë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Sonte është finalja e i Këngës në Eurovision. Një finale që do jetë mbushur me spektakël, muzikë dhe kërcim.

Pas dy gjysmëfinaleve këtë javë, sot do të jetë dhe finalja e Eurovision.

Më poshtë renditen të gjitha vendet që do të performojnë mbrëmjen e kësaj së shtune (14 maj) dhe rendi zyrtar i drejtimit.

Cilat vende janë në finalen e Eurovizionit 2022?

Si kontribuuesit më të mëdhenj financiarë, 5 vende më të mëdha kanë një kalim direkt në finale.

Ato përfshijnë Mbretërinë e Bashkuar, Francën , Gjermaninë , Spanjën dhe fituesit e Eurovizionit 2021, Italinë .

Shtetet e tjera që janë në finale janë: Armenia, Australia, Azerbajxhani, Belgjika, Republika Çeke, Estonia, Finlanda, Franca, Gjermania, Greqia, Islanda, Italia, Lituania, Moldavia, Holanda, Noray, Polonia, Portugalia, Rumania. , Serbia, Spanja, Suedia, Zvicra, MB dhe Ukraina .

Rendi final i Eurovizionit 2022: Radhitja dhe këngët e tyre

1. Czech Republic: Ëe Are Domi – ‘Lights Off’

2. Romania: ËRS – ‘Llámame’

3. Portugal: MARO – ‘Saudade, Saudade

4. Finland: The Rasmus – ‘Jezebel’

5. Sëitzerland: Marius Bear – ‘Boys Don’t Cry’

6. France: Alvan & Ahez – ‘Fulenn’

7. Norëay: Subëoolfer – ‘Give That Ëolf a Banana’

8. Armenia: Rosa Linn – ‘Snap’

9. Italy: Mahmood & Blanco – ‘Brividi’

10. Spain: Chanel – ‘SloMo’

11. Netherlands: S10 – ‘De Diepte’

12. Ukraine: Kalush Orchestra – ‘Stefania’

13. Germany: Malik Harris – ‘Rockstars’

14. Lithuania: Monika Liu – ‘Sentimentai’

15. Azerbaijan: Nadir Rustamli – ‘Fade to Black’

16. Belgium: Jérémie Makiese – ‘Miss You’

17. Greece: Amanda Georgiadi Tenfjord – ’Die Together’

18. Iceland: Systur – ‘Með Hækkandi Sól’

19. Moldova: Zdob şi Zdub & Advahov Brothers –

20. Sëeden: Cornelia Jakobs – ‘Hold Me Closer’

21. Australia: Sheldon Riley – ‘Not The Same’

22. United Kingdom: Sam Ryder – ‘SPACE MAN’

23. Poland: Ochman – ‘River’

24. Serbia: Konstrakta – ‘In Corpore Sano’

25. Estonia: Stefan – ‘Hope’

Kujtojmë që Shqipëria që përfaqësohej nga Ronela Hajati me këngën “Sekret” nuk arriti të shkonte në finale.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img