Tirana
scattered clouds
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
31 %
3.6kmh
40 %
Die
25 °
Hën
25 °
Mar
21 °
Mër
24 °
Enj
23 °
E diel, 25 Shtator, 2022

Sondazhi: Serbët zgjedhin Rusinë! Ja si iu përgjigjën pyetjes se çfarë mendojnë për shqiptarët

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një sondazh i realizuar në Serbi ka zbuluar se çfarë mendojnë ata për pakicat rumune, bullgare apo shqiptare në vendin e tyre, dhe rezultatet nuk janë edhe aq suprizuese.

Të pyetur se sa i vlerësojnë minoritetet në Serbi, nga 1 (pozitiv) deri te 4 (vlerësim negativ), sondazhi i realizuar nga organizata rinore “Pogriv” (KOMS), zbuloi se serbët kanë qëndrim më negativ ndaj bullgarëve, kroatëve dhe shqiptarëve. Ndërsa preferojnë më tepër minoritetet e Maqedonisë së Veriut dhe Malit të Zi.

Në të njëjtin sondazh, serbët u pyetën nëse ishin pro apo kundër sanksioneve ruse, ku 55% e tyre u shprehën kundër. 43% e tyre thanë se Serbia duhet të balancohet mes Lindjes dhe Perëndimit.

Por kur u pyetën se nëse do të zgjidhnin njërën prej të dyjave, 53% thanë se zgjedhin Lindjen.

55% e të rinjve serbë besojnë se qeveria ruse nuk duhet të fajësohet për pushtimin e Ukrainës, dhe vetëm 18% e tyre besojnë se Serbia duhet t’i vendosë sanksione Rusisë.

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img