Tirana
clear sky
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
77 %
0.5kmh
0 %
Mar
37 °
Mër
39 °
Enj
42 °
Pre
33 °
Sht
36 °
E martë, 3 Gusht, 2021

Sondazhi i “Noto-s”: PS vazhdon të jetë parti e parë, rritje e konsiderueshme për PD-në, bie LSI

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Mbrëmjen e sotme janë publikuar rezultatet e sondazhit të tretë të Institutit “Noto” në bashkëpunim me Ora News.

Sipas sondazhit, Partia Socialiste do të sigurojë 44.5 deri në 48.5% të votave, me një mesatare prej 46.5%.

Partia Demokratike dhe aleatët do të siguronte 41-45% të votave, me një mesatare prej 43%, duke pësuar një rritje të konsiderueshme në lidhje me rezultatin e vitit 2017.

Rënie në rezultat për LSI-në, që do të siguronte 6-10% të votave, por krahasuar me vitin 2017, do të merrte 4% më pak vota.

Edhe pse PS është forcë e parë, koalicioni opozitar do të arrinte të formonte qeverinë, ndërsa në parlamentin e ri do të kishte vend edhe për PSD-në e Tom Doshit dhe Nismën Thurje, që pritet ta kalojnë pragun elektoral prej 1%.

Slide 6

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img