Tirana
clear sky
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
37 %
7.2kmh
0 %
Pre
28 °
Sht
34 °
Die
36 °
Hën
38 °
Mar
40 °
E premte, 23 Korrik, 2021

Sondazhi i Euronews Albania: Garë e fortë në Durrës, PS dhe PD me shumë pak diferencë, LSI rrezikon të ngelet pa mandate

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Nëse zgjedhjet parlamentare do të mbaheshin sot, Qarku i Durrësit do të ishte një fushëbetejë e fortë mes Partisë Socialiste dhe asaj Demokratike.

Sondazhi i tretë kombëtar i MRB-së për Euronews Albania tregon në bazë të analizimit të të dhënave, ndarja e mandateve për Qarkun e Durrësit do të jetë thuajse e barabartë.

Durrësi ka gjithsej 14 mandate dhe projeksioni tregon se PS mund të marrë 7-8 mandate, ndërsa PD është në kufijtë e 6-7 mandateve.

Këto të dhëna u bazuan në projeksionin sipas të cilit nëse zgjedhjet do të mbaheshin të dielën në Durrës do të votohej kështu:

PS – 49.1%

PD – 41.9%

LSI – 6.1%

Parti tjetër – 2.9%

Sipas projeksioni duket se vetëm një mandat është në dyshim që përveç luftës mes PS-PD, në garë për ta fituar është edhe LSI. Kështu paraqitet projeksioni për Durrësin, nëse zgjedhjet do të mbaheshin sot:

PS – 7-8 mandate

PD – 6-7 mandate

LSI – 0-1 mandat/Euronews

page 19 1 1068x601 1

Më shumë

spot_img
spot_img