Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
29 %
5.7kmh
0 %
Hën
3 °
Mar
6 °
Mër
7 °
Enj
8 °
Pre
2 °
E hënë, 6 Shkurt, 2023

Socialistët padisin në Kolegjin Zgjedhor vendimin e KAS, rrëzoi Celibashin dhe lejoi 61 kandidatë më tepër në listat e PD-së, për 25 prillin

spot_img

Lajme të ngjashëm

Përfaqësues të Partisë Socialiste padisin në Kolegjin Zgjedhor vendimin e KAS (Komisioni i Ankimimeve dhe Sanksioneve), i cili dje rrëzoi vendimin e kryekomisionerit Ilirjan Celibashi, për ndalimin e kandidimit të 61 kandidatëve të PD.

Celibashi pas ankesave të socialistëve, i ndaloi Partisë Demokratike kandidimin e 61 emrave në listën e kandidatëve për deputetë, sepse Kodi Zgjedhor nuk e lejonte. Lista totale e PD ka 222 emra.

Mirëpo, Komisioni i Ankimimeve dhe Sanksioneve pranoi dje ankimimin e demokratëve dhe rrëzoi Celibashin, duke lënë në fuqi listën me 222 emra të PD për zgjedhjet e 25 prillit. Ky vendim nuk u pranua nga përfaqësuesit e PS, të cilët më parë lajmëruan se do të ankimonin.

Partia Socialiste ankimon sot në Kolegjin Zgjedhor, që është dhe organi më i lartë vendimmarrës për këto raste, vendimin e KAS dhe kërkon që kandidatët “e tepërt” në listat e PD të largohen.

Më shumë


spot_img

spot_img