Tirana
clear sky
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
61 %
3.1kmh
0 %
Pre
27 °
Sht
38 °
Die
41 °
Hën
40 °
Mar
39 °
E premte, 30 Korrik, 2021

Sllovaki: Varianti britanik i virusit gjendet në 71% të rasteve me Covid-19

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

bc5cf2f766a9741899016732b1360ef6

Varianti i koronavirusit, që fillimisht u detektua në Britani, është varianti më i përhapur në Sllovaki, tha kryeministri i këtij shteti, Igor Matoviq.

Sipas Matoviq, 71 për qind e rasteve të regjistruara në Sllovaki, janë me variantin e ri britanik. Varianti britanik është më ngjitës sesa varianti fillestar i koronavirusit. Matoviq tha se qeveria ka shikuar të gjitha mostrat pozitive që janë kryer me metodën PCR dhe rezultatet paraprake thanë se 71 për qind janë të variantit britanik.

“Deri më tani, nga 1,360 testet e kryera me PCR, 71 për qind kanë dalë se janë varianti B.1.17 (varianti britanik)”, ka shkruar Matoviq në Facebook.

Sllovakia, që ka 5.5 milionë banorë po përballet me probleme të mëdha që ta ulë nivelin e infeksioneve ditore, pavarësisht se ka vendosur masa të izolimit. Varianti britanik besohet se është 70 për qind më ngjitës sesa varianti fillestar dhe sipas shkencëtare, mund të jetë 30 për qind më vdekjeprurës.

Që prej fillimit të pandemisë, Sllovakia ka regjistruar 5,050 viktima.

Më shumë

spot_img
spot_img