Tirana
light rain
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
69 %
3.1kmh
40 %
Sht
24 °
Die
26 °
Hën
26 °
Mar
22 °
Mër
28 °
E shtunë, 3 Qershor, 2023

Skualifikohet Holanda e Norvegjia, kompania turke fiton tenderin dhe do prodhojë 5 anije patrulluese për Shqipërinë

Lajme të ngjashëm

Një kompani turke me bazë në Izmir është shpallur fituese e një tenderi rreth 3 milion dollarë për prodhimin e disa anijeve patrulluese për Shqipërinë.

Në garë kanë qenë edhe kompani nga Holanda, Norvegjia e Italia, por kompania turke “Gözüyılmaz Mühendislik” ka fituar pikët e plota dhe është shpallur fituese.

Puna ka nisur tashmë për prodhimin e një anije me materiale alumini rreth 15 metra të gjatë, si dhe katër anije me fibra xhami që do të përdoren për kontroll dhe patrullim.

Ky tender u hap në kuadër të Projektit të Menaxhimit Efektiv të Kufijve të Gjelbër dhe Blu të Evropës i cili financohet nga Bashkimi Evropian (BE).

“Aktualisht janë 5 anije. Këto janë të njëjtat me anijet patrulluese që përdoren aktualisht në Izmir, Antalya dhe Stamboll. Shqipëria është vendi ynë mik dhe vëlla. Na zgjodhën ne, sepse i besuan anijes, produktit që përdor policia turke. Planifikojmë që anijet të zbresin në det në muajin mars. Anijet do të sigurojnë gjithsej rreth 3 milionë dollarë hyrje valutore për vendin tonë”, tha zv.drejtori i përgjithshëm i kompanisë turke Özgür İnam.

Anijet pritet t’i dorëzohen në muajin mars të vitit të ardhshëm, Ministrisë së Brendshme Shqiptare në një ceremoni në Portin e Durrësit.


Më shumë