Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
37 %
0.5kmh
0 %
Enj
18 °
Pre
21 °
Sht
21 °
Die
20 °
Hën
15 °
E enjte, 28 Tetor, 2021
spot_img

Skocia vendos për referendumin e dytë për largimin nga Britania, kryeministrja nuk tërhiqet

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministrja skoceze, Nicola Sturgeon njoftoi sot se, në rast të një referendumi të ri për pavarësi për të parandaluar efektet e Brexit, atëhere vjeshta e 2018-ës do të ishte periudha më e favorshme për të organizuar një proces të tillë.

E intervistuar nga BBC në kuadër të një dokumentari të titulluar “Brexit”, marrëveshja më e rëndësishme politike e Britanisë së Madhe, në lidhje me mundësinë e një referendumi të dytë për vetëqeverisje dhe momentin më të përshtatshëm për ta organizuar, kryeministrja mbështetëse e pavarësisë siguroi se asgjë nuk përjashtohej.

Në fund të dhjetorit, Nicola Sturgeon prezantoi planin e saj, pasi Skocia votoi 62 për qind pro qëndrimit në Bashkimin Evropian, për të vijuar që vendi të mbetej anëtar i tregut të përbashkët evropian, pavarësisht Brexit.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img