Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
88 %
1kmh
0 %
Die
27 °
Hën
25 °
Mar
26 °
Mër
26 °
Enj
27 °
E diel, 13 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Skenar shpjegues: Ja çfarë ndodh nëse Greqia lë eurozonën

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

b70f01654c34d3cde28e67e94c0657cf

Bankat sot në Greqi nuk janë hapur dhe ndihma për vendin fqinj nga eurogrupi përfundon ditën e nesërme. Në të gjithë Europën po diskutohet për një dalje të mundshme të Greqisë nga eurozona dhe kthimin e saj te Dhramia, si dhe pasojat që do shoqërojnë Athinën e të gjithë kontinentin pas kësaj lëvizjeje. Revista Monitor u ka dhënë përgjigje disa prej pyetjeve më të shpeshta që bëhen në lidhje me rrezikun e daljes së Greqisë nga eurozona.

Çfarë ndodh me një shtet, sapo ai largohet nga eurozona?

Në tregjet financiare, një monedhë e re fillimisht duhet të ketë një kod monedhe, që të mund të identifikohet nga kompjuterat për tregti dhe pagesa. Kjo është një çështje që e zgjidh Organizata Ndërkombëtare e Standardeve, me seli në Zvicër. Struktura është e tillë që një kod i tillë krijohet brenda një ditë, nqs është e nevojshme.

Kaq..?

Në realitet nuk është kaq e thjeshtë. Kalimi tek një monedhë e re merr me vete një risk kur vjen pun ate zgjidhja e kontratave financiare të shumë kohëve më parë. Ka edhe një hapësirë të madhe diskutimi ligjor kur vjen puna për pagesat kur konvertohen nga një monedhë në tjetrën. Kërkon një process të ngadaltë dhe të kujdesshëm.

Çfarë i pret tregjet nqs qeveria greke nxjerr monedhën e re?

Qëveria greke do të mund të vendosë një monedhë të re, në gjysmën e vlerës së euros, për të fituar ca pikë konkurrueshmërie, e për të siguruar një kontroll kapitali gjatë konvertimit të monedhës dhe për të krijuar likuiditet përmes lëshimit të bonove.

Por, si ridominimi i euros do të jetë pjesa më e vështirë? Greqia do të vuante nga përçarja në sistemin bankar, falimentime, njerëzit duke u përpjekur për të marrë paratë e tyre jashtë vendit në mënyrë të paligjshme dhe të pasigurisë në lidhje me transaksionet tregtare.

Euros iu desh tre vjet nga data e nisjes për lancimet e lëshimit të bonove, dhe edhe pse nuk ka gjasa se do të këtë kohë për Greqinë për të ngritur një monedhë të re se procesi ende mund të marrë muaj.

Çfarë ndikimi do të ketë dalja greke menjëherë te tregjet?

Trazirat e tregut, të ndjekura nga një njoftim të kontrolleve të kapitalit apo një dalje nga euro , nisën që ditën e sotme, me rënien e burës evropiane. Nuk ka gjasa që impakti i një daljeje të jetë shumë i madh në fillim për eurozonën, megjithatë, ekspertët shpjegojnë se kjo është një pyetje e hapur , pasi nuk dihet se si do të jetë tregtia me monedhën e re.

Përtej kësaj, Greqia do t’i duhet gjithashtu të zhvillojë një sistem për të zgjidhur pagesat në para për Bankën Qendrore, por procedure kjo, që mund t’i marrë asaj disa vjet.

A mund të ketë një rezultat të mirë për Greqinë?

“Futja e një monedhë të re greke është në gjendje të funksionojë – me kalimin e kohës”, thotë David Puth, shefi ekzekutiv i CLS”, por kjo nuk vjen pa kosto”

“Futja e një monedhë të re është tepër komplekse kur bëhet në një mënyrë të planifikuar. Kur bëhet papritmas dhe nën presion, procesi mund të jetë shkatërruese me shumë pasoja të paqëllimshme, të paparashikuara. “- vijon ai.

Kjo ndodh me Greqinë. Po në lidhje me eurozonën, a mbetet ajo e paprekur?

Jo tamam. Kjo është për shkak se një dalje greke përveçse shkel parimin e shenjtë të BE – se anëtarësimi në eurozonë është një klub që ju mund t’i bashkoheno, por nuk mund të largoheni. Nga ana tjetër, ndikon investitorët, korporatat dhe të tjerët me ekspozimin e pabarabartë ndaj një shpërbërje të eurozonës.

Pra, çfarë mund të bëhet për të mbrojtur eurozonën?

James Wood-Collins, shefi ekzekutiv i Record Valuta Menaxhimit, sugjeron krijimin e këmbimeve të ri-emërtuara apo kontratat ligjore të tenderave. Ata do të vënë një çmim mbi gjasat dhe ndikimin e një vendi që lë eurozonën dhe ri-themelon monedhën e vet vendase.

“Bankat dhe pjesëmarrësit e tjerë të tregut kanë diskutuar instrumente të tilla në vitet e fundit, por një treg ende nuk është themeluar,” thotë ai. “Dalja e mundshme e Greqisë mund të sigurojë katalizatorin e nevojshëm për këtë zhvillim.”

Lexo edhe: Mbyllja e bankave/ Ambasada Shqiptare: Emigrantët t’i kryejnë pagesat pranë Zyrës Konsullore

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img