Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
49 %
2.1kmh
0 %
Sht
18 °
Die
19 °
Hën
15 °
Mar
12 °
Mër
11 °
E shtunë, 25 Mars, 2023

Skena dramatike në Kenia, presidenti i ri zgjidhet mes akuzave dhe përplasjeve për manipulim votash

Lajme të ngjashëm

Zëvendëspresidenti William Ruto është shpallur fitues i zgjedhjeve presidenciale në Kenia mes skenave dramatike. Ai mundi ngushtë rivalen e tij, Raila Odinga, duke marrë 50.5% të votave, sipas rezultateve zyrtare.

Njoftimi u vonua mes përleshjeve dhe akuzave për manipulim votash nga fushata Odingas, shkruan BBC. Katër nga shtatë anëtarët e komisionit zgjedhor refuzuan të mbështesin rezultatin, duke thënë se ai ishte “i errët”.

“Ne nuk mund ta marrim pronësinë e rezultatit që do të shpallet për shkak të natyrës së errët të kësaj faze të fundit të zgjedhjeve të përgjithshme,” tha Juliana Cherera, nënkryetare e Komisionit të Pavarur Zgjedhor dhe Kufijve (IEBC).

“Ne do të japim një deklaratë gjithëpërfshirëse… dhe përsëri u bëjmë thirrje kenianëve të ruajnë qetësinë,” shtoi ajo. Agjenti i partisë së Z. Odinga më herët pretendoi se kishte “parregullsi” dhe “keqmenaxhim” në zgjedhje.

Kjo ishte hera e parë që zoti Ruto, 55 vjeç, kishte kandiduar për president. Ai ka shërbyer si zëvendëspresident për 10 vjet, por u përplas me Presidentin Uhuru Kenyatta, i cili mbështeti zotin Odinga për ta pasuar atë.

Ish-kryeministri 77-vjeçar, i cili mori 48.8% të votave, kandidoi për herë të pestë për president.

 

Më shumë