Tirana
clear sky
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
87 %
1.5kmh
0 %
Enj
22 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
20 °
Hën
17 °
E enjte, 28 Tetor, 2021
spot_img

“Skandaloz presioni politik”, META sulmon XHAFAJN dhe paralajmëron Dvoranin: Video po përgatitet!

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti Ilir Meta i del në mbrojtje anëtares së Gjykatës Kushtetuese Vitore Tusha, pasi publikoi listën me anëtarët e rinj të kësaj Gjykate duke renditur Marsida Xhaferllarin e lënë jashtë Arta Vorpsin.

Ish-ministri Fatmir Xhafaj reagoi ditën e sotme lidhur me publikimin e emrit të Xhaferllarit në listë duke kritikuar veprimin e Tushës.

“Në web e GjK znj.Tusha ka botuar listën e anëtarëve të rinj! Pyetja është kë të besojmë, znj.Tusha n/kryetare të KED që ka shpallur znj.Vorpsi fituese apo znj.Tusha gjyqtare që nuk respekton as vendimin e organit që drejton. Në cilin kuorum të GjK u bazua kjo vendimmarrje?”, tha Xhafaj.

Përmes një reagimi në rrjetet sociale, Meta thotë se ndaj anëtarëve të KED dhe Vitore Tushës po ushtrohet presion politik. Kreu i shtetit paralajmëron kreun e KED-së Ardian Dvoranin përmes publikimit të një video-je përmbajta e së cilës nuk dihet ende.

Meta e krahason Dvoranin me Prokuroren Speciale të Maqedonisë, Katica Janeva e burgosur me akuzën e korrupsionit.

“Skandaloz presioni politik ndaj KED dhe anëtares së Gjykatës Kushtetuese, Vitore Tusha! I vetmi përgjegjës për aktet kriminale të militantit Ardian Dvorani është vetëm ai, përndryshe Katica jonë i Reformës në Drejtësi. Nuk ka Rilindje lokale dhe ndërkombëtare që e shpëton atë nga përgjegjësia e rëndë penale. Katica jonë bëri një akt shumë më të rëndë se vendosja e gjobës së një biznesmeni. Katica jonë donte të vidhte gjithë Gjykatën Kushtetuese të Shqipërisë. Provat po shtohen. Garantët e krimit kushtetues po dalin vetë. Video po përgatitet!”, shkruan Meta.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img