Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
30 %
1kmh
0 %
Enj
22 °
Pre
21 °
Sht
21 °
Die
20 °
Hën
15 °
E enjte, 28 Tetor, 2021
spot_img

SKANDALI/ Si vidhen makinat e bllokuara nga Polica

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Fiks Fare denoncoi mbrëmjen e së hënës një skandal në pikën e bllokimit të automjeteve të sekuestruara në Lundër.

Një qytetare u ankua se makina e saj ka qëndruar prej 4 muajsh në atë pikë dhe gjatë kësaj kohe, automjeti është shkatërruar.

Megjithëse ka një urdhër të prokurorisë për marrjen e makinës, ajo ende nuk ka arritur të marrë mjetin, pasi punonjës të asaj pike i thonë se duhet të lëvizë privatisht edhe rreth 15 a 20 makina që të dalë e saj.

“Ka 1 muaj që ka dalë urdhri i zhbllokimit dhe nuk marr dot makinën. Nëse dëmtohen makinat e tjera që janë bllokuar, kush mban përgjegjësi” pyet me të drejtë qytetarja.

Pas ankesës, qytetarja shkon në Lundër dhe takon një punonjës policie. E pyet përse makina është e dëmtuar, ndërsa ai i përgjigjet se “ashtu ka ardhur”.

Qytetarja i kërkon të shohë procesverbalin në momentin që ka shkuar makina në atë pikë, ndërsa polici i thotë se duhet të marrë karroatrec privatisht, pasi duhet të lëvizë edhe makinat e tjera. Më pas, qytetarja i lexon procesverbalin punonjësit të policisë, ku mes të tjerave i thotë se makina ishte në rregull në momentin e vajtjes në pikën e bllokimit. I kërkon që të marrë një fotokopje të procesverbalit, por punonjësi i policisë i thotë se duhet t’ia japë OPGJ-së. Qytetarja telefonon OPGJ-në, i cili i thotë se detyra e tyre ka qenë deri në momentin e dorëzimit të automjetit, më pas merret pika e bllokimit.

Qytetarja shkon në Drejtorinë e Policisë së Tiranës, ku takon shefin e antidrogës, i cili ka ndjekur edhe çështjen. “Është problemi i tyre ajo, s’është problemi jonë. E ke për detyrë të më japësh makinën t’i thuash atij policit, sepse ti po shpërdoron detyrën o zotëri. Ti nuk po ekzekuton, ti po bëhesh pengesë për ekzekutimin e urdhrit të prokurorit thuaji” i thotë ai.

Pas sorollatjeve, gazetarët e Fiks Fare shkojnë në pikën e bllokimit të automjeteve në Lundër, dhe kërkojnë përse makina është e dëmtuar dhe arsyet përse nuk nxirret nga kjo pikë.

Punonjësi i policisë i thotë gazetarëve se për zhbllokimin e automjetit duhet të vijë personalisht OPGJ-ja që ka bërë sekuestron, pasi ndryshe ai nuk ia jep as qytetares, megjithëse ka një vendim prokurorie dhe një urdhër zhbllokimi nga OPGJ-ja.

Fiksi telefonin OPGJ-në, Sidrit Madhi, që ka bërë këtë urdhër, i cili i thotë se “ne i dorëzojmë aty dhe aty mbaron historia jonë”. Më tej shton se, në asnjë rast, ai nuk shkon te pika atje, pasi bën vetëm procesverbalin dhe me ato dokumente merr makinën. “Pse duhet të shkoj unë atje?! Nuk ka sens. Unë s’jam roje gardhi të nxjerr makinat, unë jam OPGJ. Unë ta jap praktikën në rregull, ti shkon tërhiq mjetin. Kaq! Është shumë e thjeshtë. Tani, atje (Pika e Bllokimit) ashtu funksionon, lëmsh arapi, ashtu ka qenë, ashtu është dhe ashtu do jetë!” përfundon ai.

Gazetarët e Fiksit takojnë edhe përgjegjësin e pikës së bllokimit, i cili thotë se nuk ka asnjë zgjidhje tjetër, përveçse qytetarja të marrë karroatrec privatisht dhe të heqë makinat e tjera. Sipas tij, kjo gjendje ka 25 vjet dhe se Policia e Tiranës ka vetëm 1 karroatrec. Ai telefonon sallën operative, ku u shpjegon problematikën e qytetares. Pas disa minutash, salla operative i kthen telefonatën dhe i thotë se “karroatreci është i prishur”.

 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img