Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
88 %
1kmh
40 %
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
33 °
E enjte, 17 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

SKANDALI/ Provokimi i deputetit minoritar të Korçës: RTSH duhet të transmetojë shfaqje në gjuhën greke

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

U fut në Parlament nën siglën e PBDNJ-së kur kolegët e tij të partisë vendosën të djegin mandatet, ndërkohë që tani provokon shqiptarët me kërkesën e pazakontë para zyrtarëve të OSBE-së.

Fjala është për deputetin minoritar të Korçës, Ligoraq Karamelo, i cili në një takim me zyrtarët e OSBE-së dhe RTSH-së, ka kërkuar që në Radio Televizionin Shqiptar të transmetohen edhe shfaqje në gjuhën greke.

Sipas tij, kjo është një domosdoshmëri për të pasqyruar, praktikuar, inkurajuar dhe promovuar historinë, kulturën, gjuhën, traditën dhe bashkëjetesën e komunitetit grek në rajonin e Korçës.

Mesa duket, deputeti që paguhet me taksat e qytetarëve shqiptarë nuk e di që RTSH është televizion kombëtar dhe flet vetëm shqip, për qytetarët shqiptarë kudo që ndodhen. Deputeti duhet ta kuptojë se këto provokime nuk janë të hijshme, pasi minoritarët grekë mund ta ndjekin gjuhën e tyre në televizionet greke, që në Shqiëpri nuk janë të ndaluara.

Njoftimi i zyrës së deputetit Ligoraq Karamelo:

Zyra e OSBE-së në Korçë organizoi një aktivitet me temë: Media dhe pakicat kombëtare në rajonin e Korçës. Morën pjesë drejtuesit më të lartë të RTSH-së, RTSH Korça, përfaqësues të pakicave, pushtetit vendor, gazetarë, etj.

Në fjalën e tij, deputeti i Korçës, si përfaqësues i minoritetit grek në këtë rajon, adresoi problemet e mëposhtme:

Ne falënderojmë OSBE-në për organizimin e këtij aktiviteti me shumë vlerë të njohjes, koordinimit, krijimit të urave të bashkëpunimit dhe hapjes së horizontit dhe avancimit të respektit për liritë dhe të drejtat e pakicave përmes qasjes në gjuhën e tyre në media.

Si anëtarë të pakicës greke, ne kërkojmë që veprimtaritë tona, qoftë në organizatat tona, në institucionet arsimore, apo pjesëmarrja në jetën politike dhe shoqërore në rajonin e Korçës të pasqyrohen në RTSH në shfaqjen në Greqisht,

Në të njëjtën kohë, ne po kërkojmë një shfaqje në gjuhën Greke në RTSH Korça, si një domosdoshmëri dhe domosdoshmëri për të pasqyruar, praktikuar, inkurajuar dhe promovuar historinë, kulturën, gjuhën, traditën dhe bashkëjetesën e komunitetit tonë në rajonin e Korçës.

Ka ardhur koha që në kuadrin e integrimit evropian, hapja e negociatave për anëtarësimin në BE, pakicat në rajonin e Korçës, veçanërisht korçën homogjene greke, duhet të shihen si një faktor thelbësor i të gjithë jetës politike-shoqërore-fetare, duke nxitur zhvillimin , harmonia, avancimi i traditës dhe bërja e Korçës një pararojë dhe model në Ballkan.

Në takim morëm mbështetjen e plotë nga zyra e OSBE-së dhe mirëkuptimin, bashkëpunimin dhe mbështetjen nga udhëheqësit, gazetarët e RTSH-së.

Është detyra jonë si një komunitet i Grekëve homogjenë Grekë dhe Vllehëve, të rrisim përgjegjësinë dhe bashkëpunimin brenda nesh, të organizohemi seriozisht, të mbështesim të rinjtë dhe institucionet tona arsimore, të hartojmë projekte me zyrën e OSBE-së për të ngritur dhe përparuar përfaqësimin tonë. dinjitoze në të gjithë shoqërinë.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img