Hapësire reklamuese

Aktualitet

Skandali në QSUT, debate në Komisionin e Shëndetësisë, Vokshi: Mjekët punësohen me teser partie

Shkruar nga Newsbomb

Skandali në Qendrën Spitalore Universitare i publikuar ditën e djeshme në emisionin “Fiks Fare”, ku për shkak të neglizhencës së mjekëve, dyshohet se një paciente ndërroi jetë, ka nxitur debate në Komisionin e Shëndetësisë.

Zëvendësministrja e Shëndetësisë, Milva Ekonomi ka thënë se ndihet e tronditur nga ngjarja por ka bërë thirrje që situata të shihet me qetësi. Ndërsa deputetja e Partisë Demokratike, Albana Vokshi, ka kërkuar që Prokuroria të nisë hetimet.

Albana Vokshi: Kush është përgjegjës për ngjarjen në QSUT, ministri apo kryeministri?

Vokshi: I bëj thirrje Prokurorisë të hetojë ngjarjen e rëndë

Zv.ministrja Ekonomi: Duhet të shohim situatën, ka informacione kontradiktore

Vokshi: Mjekët po merren në bazë të teserës

Klodiana Spahiu: Të mos e politizojmë çështjen

Ekonomi: Do e kemi në vëmendje këtë çështje.

Sipas denoncimit të “Fiks Fare” mjekët e kishin dërguar pacienten e moshar dhe në gjendje të rëndë për jetën në shtëpi gjatë fundjavës, pasi, sipas tyre, ditën e shtunë dhe të dielë në spital nuk kishte mjekë. Fëmijët e të moshuarës që ndërroi jetë disa orë më vonë në spital akuzojnë mjekët për neglizhencë.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese