Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
18 %
2.1kmh
0 %
Enj
26 °
Pre
25 °
Sht
27 °
Die
28 °
Hën
27 °
E enjte, 19 Maj, 2022
spot_img

Skandali në azilin e të moshuarëve, Ministria “ia lë topin” Bashkisë së Fierit: Varet nga Armando Subashi, ne japim vetëm lekët!

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Emisioni investigativ “Fiks Fare” ka raportuar mbrëmjen e djeshme për një situatë skandaloze në Shtëpinë e të Moshuarëve në qytetin e Fierit. Punonjëset merrnin ushqimet e azilit dhe i dërgonin në shtëpitë e tyre, ndërsa të moshuarëve u jepnin “ndonjë lëng të skuqur, ose ndonjë turli sa për të thënë.”

Sot, Bashkia e Fierit ka reaguar duke pezulluar nga detyra punonjëset që merrnin ushqimet nga azili, ndërsa ka bërë me dije se Shtëpia e të Moshuarëve nuk varej prej tyre por nga Ministria e Shëndetësisë dhe kjo e fundit duhet të merrte masa.

Pikërisht, pas kësaj deklarate ka nisur dhe “ping-pongu” mes institucioneve.

Menjëherë pas Bashkisë së Fierit ka reaguar dhe Ministria e Shëndetësisë. Shërbimi Social Shtetëror, institucion në varësi të Ministrisë, thotë se azili është nën administrimin dhe kompetencat e Bashkisë së Fierit, e drejtuar nga Armando Subashi.

“Për rrjedhojë është kopetencë e Bashkisë Fier administrimi i personelit pranë këtij institucioni (emërime, lirime, masa administrative etj.). Shërbimi Social Shtetëror nuk bën emërimin apo lirimin nga detyra të punonjësve në Shtëpinë e të Moshuarve Fier”, thuhet ndër të tjera në reagim.

Reagimi i Ministrisë së Shëndetësisë:

Nisur nga kronika e publikuar në datën 27 shtator 2021 në emisionin investigativ “Fiks Fare”, Shërbimi Social Shtetëror sqaron se:

Qendra e Shërbimeve për të Moshuarit, Fier, është institucion që ofron shërbim shoqëror rezidencial, për këtë grupmoshë. Ky institucion sipas Vendimit Nr. 850, datë 15.12.2006 pika c. pika 3, ka varësi nga Bashkia Fier, për ndërtesën, fondet, pajisjet, inventarin dhe personelin.

Për rrjedhojë është kopetencë e Bashkisë Fier administrimi i personelit pranë këtij institucioni (emërime, lirime, masa administrative etj.).

Shërbimi Social Shtetëror nuk bën emërimin apo lirimin nga detyra të punonjësve në Shtëpinë e të Moshuarve Fier.  

Shërbimi Social Shtetēror alokon fondet për paga, sigurime shoqërore dhe shpenzime operative si edhe monitoron shërbimin e ofruar për të moshuarit, lë rekomandime, ndërsa për fondet bēn auditim ekonomiko financiar.

Nisur nga kronika e publikuar në emisionin Investigativ “Fiks Fare”, është nisur auditimi ekonomiko financiar për gjithë vitin 2021 me shkresën nr. 1753 prot. datë 28.09.2021.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img