Tirana
clear sky
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
93 %
0.5kmh
0 %
Mër
21 °
Enj
22 °
Pre
23 °
Sht
22 °
Die
21 °
E mërkurë, 27 Tetor, 2021
spot_img

Skandali me miellin, AKU kallëzon penalisht dy importuesit e mëdhenj

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Dy importuesit e mëdhenj të miellit në Shqipëri janë kallëzuar penalisht nga Autoriteti Kombëtar i Ushqimit.

Vëllezërit Hallaçi” dhe “Besniku sh.p.k.” që importojnë rreth 40% të miellit në treg janë kallëzuar pasi kanë deklaruar nivel fiktiv të proteinës së miellit që importojnë në Shqipëri.

Gjatë kontrollit në magazinat e këtyre subjekteve, AKU ka sekuestruar edhe 35 ton miell.

Analizat janë bërë në dy laboratorë të ndryshëm dhe në të dyja rastet ka rezultuar se subjektet kanë patur probleme me deklarimin në sasi më të ulët së përqindjes së proteinës në miell, rreth 10.7% , kur duhet të ishte 12.5 për produktin që importohet për bukën.

Sipas Autoritetit Kombëtar të Ushqimit vepra është kryer me dashje me qëllim përfitimin material, pasi mielli me nivel proteine më të ulët blihet me çmim më të lirë në Kosovë dhe shitet në Shqipëri me çmim të lartë, ku përdoret për prodhimin e bukës.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img